E shtune, 07.12.2019, 07:22 PM (GMT)

Search by date: 7/14/2019

Lutfi Alia: Urdhëri Françeskan i Minorëve në Shqipëri

Dy histroianë Anastasi L. M, Bartolini R., në vepren “Breve storia della famiglia Francescana”,botim i vitit 2013 (f. 80), shkruajnë se Urdhëri i Minorëve Françeskanë, hyri në Allbania në vitin 1240. [1]Këtë mendim ata e bazojëe në të dhënat e disa historianëve dhe kronistave të mesjetës...

Shefqet Dibrani: Pesë pamje të urrejtjes kundër vlerave të demokracisë

Deformimi i demokracisë, është hakmarrje primitive kundër Jusuf Buxhovit që themeloi LDK-në, e cila e shkatërroi Lidhjen Komuniste të Jugosllavisë dhe arriti të bëjë miqësi e Aleancë me Amerikën, për t’iu gjetur në ditët më të vështira Luftës së Kosovës!  Me një fjalë, lufta kundër historianit Jusuf Buxhovi është hakmarrje kundër Lirisë...

Reshat Kripa: Poeti ''rebel'' Pano Taçi

Sipas mitologjisë Feniksi ishte një shpend përrallor që kur mbushte moshen 500 vjçare bënte çerdhen, e shtronte me bimë aromatike dhe vdiste mbi të. Nga hiri i tij ai rilindte përsëri dhe ushqehej po me bimë aromatike. Ndaj sot, me përurimin që i bëjmë librit me poezi “Muzgu vjen papritur” të Pano Taçit...

Nikë Gashaj: Ballkani dhe pozita gjeopolitike

Ballkani sipas pozitës së vet gjeografike dhe zhvillimit historik dhe qytetërues, paraqet kërthizën dhe djepin e Evropës, një derë e madhe ndaj Lindjes dhe Perendimit, Veriut dhe Jugut të Evropës. Kështu, pra, për ballkanin me të drejtë flitet si "hallkë botërore", urë dhe kufi e takimeve dhe qytetërime...

Albert Habazaj: Fatmir Terziu - Roja i Vilës së Madhe

Prozatori Fatmir Terziu është bërë i dashur dhe i kërkuar për lexuesin e sotëm. Ndoshta e ka ndihmuar të jetë në këtë kuotë fakti se profesioni i parë i tij është mësuesia, gjuhësia dhe letërsia, mësimdhënia dhe edukimi shkollor. Ai është njohës i mirë i dialektologjisë e sociolektit...

Jusuf Zenunaj: Lul Lulashi

Të vjetrën përqeshim,tê renë "përqafojmë",me shkolla e partiçdo vendi ia shkojmë.Gjuhën pasurojmë, "s'ka" nevojë për purist,me një libër të botuarkem akademik...

Zymer Mehani: U zhvillua ceremonia e varrimit të shkrimtarit Milazim Kadriu

Sot, më 13 korrik 2019, në Varrezat e fshatit Revuq të Podujevës, në prani të shumë qyterarëve, të afërmve e miqve, iu dha lamtumira e fundit, mësimdhënësit, veteranit të UÇK-së, publicistit e shkrimtarit llapjan Milazim Kadriu. Me fjalë lamturmirëse u paraqitën OVL e UÇK-së e Podujevës, Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovë...

Prend Buzhala: Homazh për Milazim Kadriun

Edhe sot vdekja u tregua e shpejtë dhe e pamëshirshme: na iku në amshim një mik i nderuar i letrave shqipe, MILAZIM KADRIU (1958 – 2019).Kosova, Shqipëria, diaspora dhe Maqedonia e njihnim për poet, gazetar, dhe sidomos për kritik letrar...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese