E shtune, 07.12.2019, 08:19 PM (GMT)

Search by date: 7/13/2019

Gani Mehmetaj: Agresioni i mafisë islamike në Dardani dhe i kishës serbe në Malësi

Shqiptarët në Mal të Zi po e bëjnë me sukses luftën kundër agresionit të Kishës Serbe në territorin e shqiptarëve. Luftën e tyre e mbështeti e tërë bota shqiptare. Shqiptarët e Dardanisë (lagja e Sylanëve në Mitrovicë) e kanë nis rezistencën kundër agresionit të mafisë islamike, Bashkësisë Islame të Kosovës (filial i Bashkësisë Islame të Turqisë...

Frank Shkreli: Prof. Dr. Thanas Gjika – shembull atdhetarizmi

Përshëndetje i dashur Thanas – urimet më të përzemërta prej meje dhe bashkëshortes sime Viki - me rastin e 75-vjetorit të lindjes suaj. Uroj t'ia kaloni sa më mirë te 'Fruit Land Restorant' Harvard MA mes familjarëve e miqve tuaj, që jeni mbledhur për të festuar dhe për të celebruar jetën dhe veprimtarinë tuaj të larmishme, në shërbim të ...

Meri Lalaj: Xheki

Atë mëngjes mesjanari me qiell të ngrysur dhe me erën e akullt, që frynte nga deti, Xheki, zonja shtatlartë, me fytyrë të hijshme, me ata flokët e dendur me fije paksa të thinjura që i pati krehur e ngritur përpjetë si kurorë rrotull kokës ishte ulur në një kolltuk pranë dritares me qelqet e puthitura mirë...

Sejdi Berisha: Pastaj nuk di ku u tretëm

Këpucët e mia të vjetruaraMe të cilat shumë kam rrugëtuarQëndresës së tyreDhembjen e kohës ua kam ngarkuarEdhe peshën e trupit timEdhe ngarkesën e mendjes me gjithçkaMe hidhërim i hoqa nga këmbëtPor lidhësetUa lashë të shkapërthyeraIshin lodhur edhe ato...

Qazim Shehu: Tablo e ikjes dhe forca integruese

Libri më i ri publicistik: Sfida shqiptare në Londër”i autorit Ruzhdi Jata dëshmon jo vetëm pjekurinë e tij krijuese dhe analizuese të autorit,por jep edhe tablo tronditëse  të ikjes së shqiptarëve  në mërgim,të cilat të mbërthejnë me dramacitetin dhe forcën e detajit. Ai jep fatin e atyre...

Zymer Mehani: Për ty liria ime

Gënjeshtër ështëSe rrugët s'flejnë as natënAto rrinë zgjuarS'flejnë dotNëse s'ecën kush mbi toAto ecin vetëUdhëtojnëKthehenRendinA ngarendin...

Reshat Kripa: Shkallët e Ferrit (4)

Më në fund, pas dhjetë vjetësh, tre muajsh dhe dymbëdhjetë ditësh, erdhi dita e lirimit për Agron Canajn. Ishte dënuar dymbëdhjetë vjet. Ato që kishte fituar nga puna, bënë që të lirohej përpara plotësimit të vuajtjes së dënimit. Atë ditë e kishin lajmëruar të mos dilte në punë...

Sevdail Hyseni: Lufta për pushtet

U çmendën shqiptarëtNë luftë për pushtetNga brenda dhe jashtëShpërthejnë si tërmet Nuk kursejnë fjalëtMe premtime shumëSharjet edhe shpifjetRrjedhin sikur lum...

Florim Zeqa: Shkoi Bajrushi n'Amerikë, që t'i thotë Mustafës ik!

Intervista e shkrimtarit Jusuf Buxhovi në "Rubikon" u bë "hit" në të gjitha debatet televizive, në mediat e shkruara dhe ato elektronike, e të mos flasim për rrjetet sociale, ku fotoja e Buxhovit ka pushtuar të gjitha dritaret e librit të madh e të pa fund të Facebook-ut.Nga debatet e shumta përshtypje më bëri...

Tahir Bezhani: Fishkëllimë e dhimbje

Për çdo vit, Burim Mali, shkonte në njërën prej metropoleve të Evropës, rrinte disa ditë, vizitonte familjen  e tij, akraba e miqësi e pastaj sërish kthehej në vendlindje, në Gurnajën e lindjes,vendi më i bukur në botës. Natyrisht, më i bukuri i botës, nga se aty ishte lindur e rritur, aty kishte kaluar fëmijërinë dhe djalërinë...

Dhimitri Pojanaku: Trëndafilat e varrezave

Asnjë dorë nuk i këputAsnjë nuk ju afrohet, s'i mbledhE çelin dimër e verë.Mbajnë mbi vete petalet e tharaSi vetë dhimbjenSi vetë vdekjen,Dhe vetë i shkundinVetë pjalmohen,Vetë çelin.Nuk di se për inat të kujt bote...

Dedë Preqi: Theqafja e qeverisë

Nuk janë bindëse as funksionale metodat dhe format e qeverisjes së tillë të qeverisjes aktuale në krye me R.Haradinaj, e cila nga këto rrethana i ka tejkaluar qeverisjet e mëhershme të keqqeverisjes, dhe si pasojë përveq tjerash, vazhdimi i këtij mandati mund të sjell  një krizë edhe më të thellë sociale...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese