E shtune, 08.08.2020, 07:23 AM (GMT+1)

Search by date: 7/12/2020

Frank Shkreli: Diasporë, heshtja nuk të ka hije!

Ka një javë që Auron Tare ka botuar të ashtuquajturin "punim", famëkeq tashti, në portalin "Peisazhe të fjalës", me qëndër në New York, në të cilin akuzohet Ernest Koliqi dhe Martin Camaj, dy nga personalitetet më të njohura të diasporës së vjetër anti-komuniste, si bashkpuntorë të agjencive sekrete ndërkombëtare...

Haxhi Mehmetaj: Mozaiku i Orfeut në Vendenis

Orfeu sipas mitologjisë ishte këngëtari, muzikanti dhe poeti më i famshëm i antikitetit. Kur këndonte dhe i binte lirës lumenjtë e ndalnin rrjedhën, pemët i ofroheshin që ta mbronin nga rrezet e diellit , peshqit kërcenin mbi sipërfaqe të detit, të gjitha shtazët e malit i përkuleshin para këmbeve, në natyrë...

Agron Tufa: Identifikimi traumatik i kohës

Koha dhe gjuha janë dy nga polet më të fuqishme që mpiksin universin letrar të Martin Camajt. Edhe kryetema e Camajt, në krejt krijimtarinë e tij, është fati i frymorit në vorbullën e kohës, fati i qenies efemere përballë kohës, apo më saktë, habia se çfarë është në gjendje të bëjë koha me njeriun. Një kredo që do t'i shkonte më ...

Armela Hysi: Pranvera Poetike në Likovë

Poezia e gjen rrugën gjithmonë për të ardhur, tek njerëzit. Për të ripërtërirë vetveten në shpirtin dhe magjinë e saj. Përherë gjen dhe personat e përshtatshëm për t’u manifestuar, ashtu hyjnore siç është.  Edhe në këto ditë që distancat sociale njehsuar me vetmi dhe frikë kishin pothuajse pezulluar jetën në planet...

Kalosh Çeliku: Populli duhet të dalë në liri, politikanët në karantinë

Tridhjetë vite me radhë, pas “ndryshimeve” demokratike: Zgjedhjeve lokale dhe parlamentare (1990 - 2020), Populli Shqiptar: U është përgjigjur krahëhapur, thirrjeve parazgjedhore në Shtetin e “përbashkët” IRJ e Maqedonisë. Sot, Maqedonia e Veriut. Edhe, “fitoreve”. Dhe, votën e tyre ua...

Fritz Radovani: Kujtoj... të paharrueshmin historian...

Fishta është autor i gjithsej 37 botimeve letrare, emri i tij është lidhur në mënyrë të pashlyeshme me një vepër të vetme, madje me një nga krijimet më mahnitëse në mbarë historinë e letërsisë shqiptare, që Nobert Jokli në Enciklopedin e Madhe Gjermane e ka quajtur: “Kënga e këngës së Ballkanit” “LAHUTA E MALCISË”, Shkodër 1937...

Reshat Nexhipi: S’ka popull në botë, që të ketë nxjerrë dy burra shteti të famshëm, si Leka i Madh dhe Skenderbeu

Pse preokupohem, me origjinën e  Lekës të Madh dhe të    figurave të tjera, të cilët,  nuk kanë bërë gjë për kombin tonë ?Këtë pyetje, ma kanë parashtruar disa gazetarë gjatë intervistave, të cilëve, u  jam përgjigjur, si vijon. Nuk e bëj këtë, për shkak të  ndonjë ,,simpatie,, që kam  ndaj tyre, por, për  t’i qendruar besnik shkencë...

Florim Zeqa: Hakmarrje primitive!

Të qenurit anëtarë i një subjekti politik, përveq nderit dhe privilegjit, nënkupton varësi dhe përgjegjësi, por kur partia të ngarkon me detyra dhe të avancon në poste të larta, shtohet varësia dhe rritet përgjegjësia politike...

Gani Qarri: Rruga pa kthim e Hashim Thaçit në Hagë

Nëse Hashim Thaçi, as sot,ditën e fundit, para shkuarjes në Hagë nuk jep dorëheqje,po u burgos nga Gjykata Speciale për krime lufte, çka do të ndodhte pastaj me pozitën e presidentit, a do të mund ta mbante ai, përkundër padisë së paprecedent që rëndon mbi te, të rezervuar për vete edhe nga burgjet e Holandës pozitën...

Enver Bytyçi: Pse kërcënon Rama dhe jo Basha?

Të shtunën e kaluar kryeministri Rama ka dhënë përmes Tëiter një ultimatum për kreun e opozitës duke shkruar se "Ne s'donim e s'duam administratë zgjedhore partiake, prandaj mos provokoni se…" Ndërkaq në atë Tëiter ai ka akuzuar zotin Basha se po e kërkcënon kreun e mazhorances, kur thoshte se...

Xhevahir Cirongu: Buzëmbrëmje në det

E ndoqa hijen e natësPas dritës së xixëllonjës të vetëmuar,Hapat i hodha ashtu ngadalëAty te bregu i detit sërishtFjalën “Dashuri’’ në rërë kish’ shkruar. Thash se mos isha në ëndërrPor jo, kjo ndodhi me të vërtetë;Mbi gjurmët e ngelura në rërëLundronte  fjala si  varkat në det...

Abas Fejzullahi: UÇK, Gjykatat Speciale dhe Vendore

*UÇK-së, s’ka Gjykatë vendore, as ndërkombëtare që mund ta dënon për veprimet e saja, që me aq sa ka pasur mundësi ka mbrojtur pragun e shtëpisë,ku kanë jetuar babë, gjysh e stërgjysh brez pas brezi, dhe asnjë ushtar i UÇK-së, s’ka shkuar në territorin e huaj me popullësi tjetër për të pushtuar...

Poezi nga Valbona Hadri

Në mendjen e tijështë ndërtuar perandoria e një vashe  me delikatesë kristalore .Bukuria e saj i ngjante në vesën e mëngjesit me të cilën freskonte sytë e tij të mërzitur Pastaj i bëhej të jetë vala e detit dhe...

Nexhat Halimi: Me nënën

I zbrisje me mund shkallët e shtëpisë tjetërTë vishe me pjatën me patëllxhan e bizeleFtohtë i zvarrisje këmbët akullit, moj rebeleArrije pak pak në lëvizje mendimit të vjetër -Mos eja më plakë e imja, në këtë stuhi.I leje të mbathurat te dera e s` flisje dot fjalë...

Poezi nga Mevlud Buci

Frymëzuar nga libri “Krenaria”dhe Dibra zemra e kombit”të autorit Hysen Mehmet Dervishi.Kushtuar tre gjyshërve të mi që u vranë kundër Sebisë,Hoxhë Bucit me babanë  e të birin,me shtatë gjuhë të huaja,ish-sekretar i Iliaz Pashë Dibrës dhe mik i Abdyl Frashërit...

Sevdail Hyseni: Fluturimi

Në një aeroplan plot me udhëtarë,Kërcet belaja me sherr të paparë! Çmendet papagalli lyp pije alkoolike,Të cilat ndalohen me rregulla strikte! - Më sill një birrë ta bëfsha mamin!Shan papagalli desh e bënë namin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora