E shtune, 08.08.2020, 07:53 AM (GMT+1)

Search by date: 7/11/2020

Lutfi Alia: Nikolò Leonik Tomeo, Erasmiani i Italisë

Pas vdekjes të kryetrimit Gjergj Kastrioti dhe pasi ranë Kruja e Shkodra, dy bastionet e fundit të rezistencës heroike të popullit tonë kunder hordhive otomane, Dozha i Venedikut dhe Sulltani, në vitin 1479 firmosën pushtimin turk të trojeve arbërore. Kjo dramë, u pasua me një dhimbje tjetër, largimin e shumë albanezëve drejt Italisë...

Nebil Çika: Auron Tare - “Historiani” i bandave

Foto: "Historiani" Auron Tare, duke drejtuar nje nga aksionet terrorriste te vrasjeve djegeve, plackitjeve, dhunimeve e perdhunimeve te bandave komuniste te Komitetit te Shpetimit Publik ne Sarande ne 1997...

Xhelal Zejneli: Riorganizimi dhe ripozicionimi i faktorit politik shqiptar në Maqedoni

Në një shtet dyetnik siç është Maqedonia, bashkësia etnike e caktuar pozitën e vet synon ta mbrojë në dy mënyra:- duke realizuar liri dhe të drejta të caktuara qytetare; ose- duke realizuar të drejtat kombëtare.Për liri dhe për të drejta qytetare pretendon pakica etnike apo minoriteti. Ndërkaq, një bashkësi etnike që paraqet forcë ...

Ndue Dedaj: Koliqi e Camaj, një ''apologji'' e panevojshme

Gjithkujt që, herët e vonë, ka gërmuar me zell në biografinë e Koliqit e Camajt, por dhe figurave të tjera të kulturës kombëtare, për të gjetur njolla apo për të ngjitur “bishta”, kishim për t’i thënë vetëm një gjë, bëni si të doni me vetveten, por fëmijët tuaj ua “dorëzoni” këtyre mjeshtërve, si bartës të autentikes shqiptare...

Bardhyl Mahmuti: Të mos harrohet edhe gjenocidi në Kosovë!

Njëzetë e pesë vjet pas vrasjes së mbi 8000 civilëve në Srebrenicë të Bosnjës, Rusia e Putinit përdori veton në Këshillin e Sigurimit dhe pengoi miratimin e rezolutës së propozuar nga Britania e Madhe përmes së cilës dënohej gjenocidi i forcave serbe. Ironia më e madhe e qëndrimit rus ka të bëjë me kualifikimin...

Romeo Gurakuqi: Metoda e kerkimit dhe analizat e një Mohësi

Këto ditë, në një portal të letrave shqipe, u shfaq një artikulli i Auron Tares, i titulluar “Mite të rreme”, kushtuar asaj çfarë ai e konsideron veprimtari poliagjenturore të dy shkrimtarëve desidentë Ernest Koliqit dhe Martin Camaj. Kam studiuar me vemendje përpilimin prej 37 faqesh të tij, me kuriozitetin e ...

Sinan Gashi: Ablatio Retinae

Pasi e shikoi me dy sy të vegjël zhbirues, sikur donte të kuptonte për gjithçka që mban fshehtësi shpirti i njeriut, i tha të ulët në një karrige të vjetërsuar nga përdorimi i shpeshtë, dhe ta vinte kokën mbi një bazë të metaltë, duke përqendruar shikimin te një sy i zi artificial. Me duart e hajthme dhe tërë deje...

Skënder Kapiti: I riu fshatar në komunizmin shqiptar

Në komunizmin shqiptari linduri e i rrituri në fshatështë për të  ndëshkim,jeton e punon si në rrethim,Kooperativa  edhe si  vënd për internim e riedukim,fshatari  bujkrob:pa bagëti, pa lopë e tokë e në mjerim...

Kalosh Çeliku: Torba me taxhi në grazhd dje dhe dot përqafe

Koronavirusi, nxorri armë breziEdhe, i shkrepi në popull. “Liri”.Qeveria me duart në xhepa. PostePorosi: Rrini në shtëpi! Verenadë!Lani duart me sapun! Rrini larg:Dy metra edhe me gruan. Miken! Ushqim, hani të shëndetshëm!Populli, bukë nuk kishte. Shtëpi...

Atdhe Geci: Kujtesa e përlindjeve

Nëse dimë të jemi të zotët e vetes dhe të historisë, populli ynë kurrë s’do të kërcënohej më nga fqinjët pushtues. Ne s´bën t’i ndahemi kurrë aleatit tonë shpirtëror dhe strategjik SHBA-së, dhe shteteve që përkrahin çështjen tonë kombëtare. Historia, letërsia, arti dhe shkencat shqiptare, me krenari bartin të kaluarën...

Prend Buzhala: E bukura, gjakim i njeriut

E bukura- është gjakimi i njeriut për ta pasur hyjnoren brenda vetes, për ta pikësynuar këtë hyjnore në bërjen e në krijimin e një jete, dhimbjet e vuajtjet e lindjes që qëndrojnë mu në zgripin midis humnerës dhe parajsës te mikorkosmosi njerëzor, midis dilemës tragjike hamletiane dhe qëndresës...

Enver Bytyçi: Kodet e Hashim Thaçit në deklaratën e tij para Hagës!

Presidenti i Kosovës të martën e kaluar u është drejtuarve qytetarëve të vendit me qëllim që të njoftojë se të hënën e ardhshme do të shkojë për intervistë në Hagë. Por kjo deklaratë nuk ka tiparet e një informacioni që Hashim Thaçi dëshiron ta ndajë më qytetarët e tij. Ajo ka shumë dritë-hije. Kryesore është se...

Neki Lulaj: Kur të vish

Kur të vishDo ja sjellësh një det gazi vatrësNjë fllad pranveror zemra do të nxjerrë.Ah, kjo sëmundje të lëkundi si shkuma e valësMbi gozhdën e dashurisëSërish ujëvara  e fjalëve të ëmbla do të rrjedhë…

Përparim Hysi: Ëndrra e trembur

Ky tregim i jetuar është si një shtojcë apo epilog i tregimit " E gjeta,VANGJEL!". Nuk stërzgjatem,kur tregoj ,se e di mirë që lexuesi është pak si snob apo qibar. Nuk para i pëlqen historitë e gjata dhe aq më tepër e vështirëson punën me auditorin lexues një tregimtar i rëdomtë si puna ime...

Bashkim Saliasi: Katër stinët

Rrëzë Tomorrit më je TiSi kurorë malet të rrinë.Në ato pllaja me lajthi,Unë kalova fëmijërinë. Pranverë është stina jote,Plotë me lule e freski.Zogjtë vijnë në ditë shqote,Dhe folenë e ngrenë aty...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora