E premte, 29.05.2020, 02:46 AM (GMT+1)

Search by date: 7/11/2019

Kalosh Çeliku: Poezi, këngë dhe valle sot lufta kërçovare

Ditë me vapë korriku (2019), kur kthehen kurbetçarët e arratisur nëpër botë si zogjtë shtegtar. Verë, kur edhe zgjohen në Vendlindje, dhe e gjallërojnë Kërçovën Historike, mu si Lejleku i përmbledhjes me poezi për fëmijë: « Haxhibeku » i prof. Dr Petro Janurës më një këmbë mbi...

Gani Mehmetaj: Si na zuri shpërthimi i Çernobilit në kufi me Ukrainën?

Shpërthimi i centrali bërthamor të Çernobilit me 26 prill 1986 na zuri në kufi me Ukrainën. Me një grup gazetarësh të së përditshmes "Rilindja" të Prishtinës, kishim udhëtuar nga kryeqyteti i Kosovës, nëpër Serbi e Hungari, ndërsa bëheshim gati të futeshim në Ukrainë- Bashkimin Sovjetik...

Fritz Radovani: At Zef Valentini dhe Shqipnia

Ai ishte nder shkenctarët ma të mëdhaj italian, tri herë “Doktor Shkencash”, që gjithë jeten ja kushtoi Shqiptarëve të Gjergj Kastriotit – Skenderbeut dhe Gegnishtes së tyne.Asht le me 1 Korrik 1900 në Padova Itali, dhe vdiq në Palermo me 16 Nandor 1979...

Shefqet Dibrani: Srebrenica

Të erdhën serbët dhe t’u hodhën përsipërsiç bie rrufeja mbi çatibajonetat u vërsulën mbi duar të pambrojturatashmë s’kalohej asnjë prag shtëpiedhe pranvera nuk çelte asnjë derë Kishte kohë që në Srebrenicë nga oxhaku tym nuk dilteai tym që dikur shkonte thik’ përpjetëe vetmja thikë që dëshmonte këtu jetën...

Përparim Hysi: Një ditë vere

Qe, pothuaj, meskorriku. NJë ditë vere e nxehtë dhe e thatë,kur dhe ajëri, ngaqë ke etë, të duket si një gotëvere të bardhë që do ta rrufitësh me gllënjka. Spartak M... po bareste hijeve për të sosur tek shtëpia botuese "X". Ai do botonte një libër me poezi dhe,si të gjithë fillestarët, kërko...

Lisen Bashkurti: Ballkani - Diplomacia e munguar

Këto ditë doli nga shtypi libri më i ri i autorit Lisen Bashkurti, ‘BALLKANI – Diplomacia e munguar’, botuar nga Akademia Diplomatike Shqiptare dhe Shtëpia Botuese Fast-Print. Libri është i njëzet e treti në serinë e librave monografik shkencor për historinë e diplomacisë, teoritë e politikës dhe marrëdhënieve ndërkombëtar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora