E shtune, 25.09.2021, 07:47 PM (GMT+1)

Search by date: 7/1/2021

Blerim Latifi: Polemika e parë shqiptaro-serbe në historiografi

Dy peshkopë nga Ballkani kishin filluar grindjen historiografike për origjinën etnike të Skënderbeut. Njëri ishte peshkopi boshnjak Tomko Marnaviç, i cili kishte botuar një libër të shkurtër në të cilin përpiqej të “faktonte” origjinën sllave të Skënderbeut, dhe tjetri ishte peshkopi shqiptar Frang Bardhi...

Fahri Xharra: A na solli Turqia këtu ku jemi?

Ra Grenelli e na shtyri sa do pak në lëvizje mendore,dhe të shohim të vërteten në sy. Shqiptarët po mendojnë që euro - amerikanët janë te verbër dhe të shurdhër për të parë se cka mendojmë ne për vevetën.Do të doja edhe unë në kafen e Rrugës së Ngushtë , në Gjakovë ,pranë...

Ndue Ukaj: Nëse s’duam të jemi thjesht zombi, duhet të ngopemi me letërsi

Shkrimtari i madh Mario Vargas Llosa, laureat i Çmimit Nobel për Letërsi, autor i shumë veprave mahnitëse letrare, vitin e kaluar ishte pjesëmarrës në Festivalin e Letërsisë në Berlin ku ka folë për peshën dhe fuqinë e madhe të letërsisë, për mundësitë e pafundme që ka ajo për të na treguar se diçka nuk shkon...

Gjokë Dabaj: Udhëtim nëpër një pjesë të Arbërisë së dikurshme

Miku im Mark Palnikaj kish dëshirë që ta shoqëroja për një vizitë në vendin që dikur quhej "Albania Veneta" (Arbëria e Venedikut).Marku dhe bashkëshortja e tij, zonja Prenë Palnikaj, janë adhurues të atdheut tonë, të hershëm edhe të sotëm, dhe nuk lënë rast pa shkuar, herë në një krahinë, herë në tjetrën, sepse dihet që...

Romeo Gurakuqi: Nje shoqeri e ndare paligjshmerisht nder rende nga Kontrolloret

Bashkimi Europian nuk mund të pranojë si anetarë të vetin një shtet, i cili  përmes vendimarrësve jashte kontrollit te ligjit, vazhdon t'i ndajë qytetarët në kategori, nisur nga përcaktimet dhe paragjykimet paraprake të së kaluemes jo të ndritun.Sipas kësaj ndarjeje, të pashkrueme askund ne legjislacion, por rigorozisht...

Rrahim Sadiku: Zërat e kumtit poetik e njerëzor

Përmbledhja ”Zërat jashtë vetvetes”, shikuar nga këndi kritik dhe nga këndqëndrimi krijues i Prend Buzhalës, është thirrje dhe grishje e vazhdueshme për krijim poetik, frymëzim që shtohet pa ndalur dhe imagjinatë pa fund. Kjo thirrje jehon në të gjitha rrjedhat e kësaj krijimtarie dhe shoqëron të gjitha ndryshimet...

Xhemal Ahmeti: Shteti dhe grupet e interesit

Çdo qytetari duhet t'i garantohen të drejtat dhe liritë e njeriut pavarësisht praktikave të tij seksuale, gjinisë, besimit, bindjeve. Duhet të parandalohet çdo diskriminim i mundshëm në këtë drejtim. Këto të drejta përmbajnë edhe privilegjin e grupimit të atyre me bindje dhe interesa të njëjta në organizata, shoqata e të ngjashme...

Florim Zeqa: “Muaji i Lirisë”, garë sportive në atmosferë festive!

Nën moton “Muaji i Lirisë”, më 26 dhe 27 qershor 2021, të Treviso (Itali) u mbajtë turniri në futboll të vogël për nderë të 22 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ky turnir u organizua në mënyrë briliante nga grup i të rinjëve; Fadil Bajraktari, Florim Lumi, Ram Zeqa, Isuf Ademi dhe Kushtrim Gashi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora