E premte, 29.05.2020, 01:46 AM (GMT+1)

Search by date: 7/1/2019

Gani Mehmetaj: Ura e Sidneit, Opera, Kopshti Botanik

Të vizitosh Australinë e të mos e vizitosh Sidnein je i mangët në përjetime, nuk i ke shijuar vlerat e veçanta, nuk i ke përjetuar kënaqësitë që t'i ofron ky qytete e nuk i kanë qytete tjera jo vetëm në Australi. Shikimi nga avioni të shpalon pamje të mrekullueshme, pasi kë udhëtuar tetë orë mbi Oqeanin Paqësor ...

Klajd Kapinova: Në kërkim të identitetit arbëror apo etnik otoman!!!

Sipas burimeve historike turke, në libra dhe literaturën otomane e neo-otomane sot, Perandoria Kalifatiste Islame Otomane (P.K.I.O.) e konsideron Vallen e Shpatave (Kılıç-kalkan = Shpatë – Mburojë) si valle popullore otomane, e cila sipas tyre nxit paqen në të gjithë botën për 700 vjet!!!...

Alfred Papuçiu: Zvicra, zbulimi i nje Kombi

Kam lexuar, gjatë 32 viteve të jetës sime në Zvicër që e kam përshkuar disa herë, shumë libra për arritjet e këtij vendi të vogël, me sipërfaqe 48 mijë km katrorë që Rilindasit tanë e kanë menduar edhe për Shqipërinë tonë, por edhe për Kosovën martire. Por ju them të drejtën se ku libër më bëri të mendoj ...

Kalosh Çeliku: Përgëzime Shtëpia e Babait sot në Shqipëri

Ikën “vëllezërit” e Njerkës nga “Çairi”. ShkupiI shitën shtëpitë e falura , “patriotët” e nënës.Ashtu, siç e shitën shtetin e “përbashkët”Të Shokut Tito për pushtet. Poste. Para.Që, nga sistemi komunist i morën falasPa para. Djersë. Luftë. Dhe, derdhur gjak...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora