E diele, 03.07.2022, 09:17 PM (GMT+1)

Search by date: 6/9/2022

Xhelal Zejneli: Agresioni në Ukrainë dhe politika e mbylljes së syve

Berlini dhe Parisi duhet ta dinë se:- Kosova është shtet me sistem politik dhe juridik demokratik;- Të drejtat e pakicave në Kosovë, respektohen sipas standardeve më të larta, si në asnjë vend të Bashkimit Evropian;- Kosova është shtet që synon anëtarësimin në organizmat euroatlantik – në NATO dhe në...

Kalosh Çeliku: Kosova e shitur tri herë

Ehu, Plaku ynë satirist i mirë dhe i urtë Xha Deralla! Burrë, që në pleqëri bukën e gojës ta shtinim në dhomë nëpër dritare. Shkaku, se: nuk të lejonin të dalësh jashtë shqiptarët, me “arsye” se e prish rininë e fshatit… Shoqërinë... Shtetin e “përbashkët”… Xhandarët e serbit në...

Aurel Dasareti: Kur kërcënoheni me vdekje, veproni sipas refleksit mbrojtës

Shqipëria është në fazat e fundit të shpopullimit dhe shpërbërjes së saj përfundimtare. Do të zhdukemi si Vend dhe Komb. Patriotët e vërtetë duhet të heqin qafe sa më parë plehrat e regjimit kriminal antishqiptar. Mos lejoni që njerëzit ose ngjarjet t'ju heqin guximin. Mos qëndroni ulur brenda kur çdo shpresë është zhdukur...

Hamdi Hysuka: Kur merr udhë një vepër

Fjalori i gjuhës së një kombi është tërësia e fjalëve të renditura sipas alfabetit, pasuria më e madhe kulturore e atij kombi. Është shenja më e domosdoshme, elementi etnik më i domosdoshëm, për të dalluar një komb nga kombet e tjerë, pasuri që trashëgohet nga brezi në brez. Njerëzit vdesin, brezat ndërrohen, fjalët mbeten...

Bardhyl Maliqi: Eh, dashuria

Aromë dafine është kjo,Që mbërrin nga duart në shpirtDhe më kujton padashur novelën “Shafrani”, llexuar në adoleshencë.Gjatë fluturimit fluturat flatrojnë ajër të florinjtë,Ndaj në mbrëmje ndizet zjarri në bujtinën time,Ç’ është dashuria?Askush s’e di përgjigjen,Të paktën jo për notën dhjetë.Ajo të tërheq si një magnet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora