E marte, 02.06.2020, 06:47 PM (GMT+1)

Search by date: 6/9/2019

Prend Buzhala: Autokratët e sotëm

Paslufta, vit pas viti, profilizoi edhe një karakter njerëzish, që lirisht mund të quhen autokratë komunalë apo autokratë partiakë. Në Fjalorin e shqipes kjo fjalë përkufizohet kështu: "Ai që ka në duart e veta gjithë pushtetin e lartë, ai që sundon me pushtet të pakufizuar, sundimtar absolut."...

Florim Zeqa: Ta ndalim ikjen e të rinjëve nga Kosova!

Shkaqet e largimit në heshtje të popullatës nga Kosova janë të shumta. Pa dyshim, thyerja më madhe shpirtërore e qytetarëve burimin e ka tek politikbërja, sistemi i drejtësië dhe pabarazia qytetare në rastin e punësimeve në institucionet shtetërore...

Gëzim Lojdia: 'Qyteti i monumenteve'

Historia jonë  është e mbushur me imazhe që kanë lënë gjurmë të thella  në jetën e banorëve të një qyteti.Edhe pse historia e fotografise filloi në antikitetin e largët me zbulimin e dy parimeve të rëndësishme, nuk ka artefakte ose përshkrime që tregojnë ndonjë përpjekje për të kapur imazhe me materiale...

Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos

Vajza simpatike Ashleig (Ash) BARTY, Ausraliania teniste 23 vjeçare (asht le me 24 Prill 1996), sot asht edhe fituese e Kupes së kampionatit tenisit Roland Garros në Paris 2019.Ndeshja do të zhvillohej me daten 8 qershor 2019, po per arsye shiu u shty mbas mesnate kështu, ajo u zhvillue me daten 9 qershor...

Luan Kalana: Shqiptarët, liridashës dhe paqësorë

Historia na i ka imponuar, pushtuesit e huaj, superfuqite apo fqinje shoveniste , tere jetem qe ne shekujt ,  te luftojme e te mbijetojme per liri , vetem ne trojet tona.Nje nga popujt me te lashte e me te medhenj te Europes , pellazgo-ilir, arberit, shqipetaret , gadishulli Iliriade(qe sot quhet Ballkan), si pasoje e megalomanve europiane...

Kadri Tarelli: Ku buron ky Drin i Bardhë?

Burim mali, ky Drin i Bardhë,Si gjerdan në tokë Dardane,Po thërret, ma hiqni gardhë!Ka një shekull, pse më ndanë? Jam vëlla me Drin e Zi,Lëng jete për trojet mbarë,Ai nga jugu, unë në veriBashkë, dritë për t’u parë...

Kalosh Çeliku: E di Miku im besnik e kërkon të Vëllain

Vite krize politike. Përndjekje. BurgVetëm, për një fjalë goje. Varg lirik.Mund të shkoje, mu si qeni në rrushIm Atë, doli me prognozë filosofike:Kaloshi, është sahat me një akrepNuk dihet, është dymbëdhjetë. A, Një...

Reshat Kripa: Shokut tim

Jetën bashkë e filluam, ende kur ishim fëmi,Bashkë luanim  sylla mbylla, nuk na trazonte njeri.S’kishim halle as dhe brenga, luanim edhe këndonim,Zërat seç buçisnin fortë, botën donim të pushtonim...

Sevdail Hyseni: Kuvendi i grave

I rrëshqet buza në gazSytë e zezë mbush’ marazKur e pyetën përse qeshMe gjithë zemër çuar peshë- Tha se burrin s’e ka burrëAs në ëndërr s’e sheh kurrë...

Zenel Çeliku: I mbyturi kërkon të të mbysë!

Thonë se I mbyturi të mbyt dhe vërtetë kështu është, por ka mjaft raste që I mbyturi përfundon I braktisur në fund të llucit. E kamë fjalën per Kryetarin e Bashkisë Durresit-Vangjush Dako I cili tashmë është nën presionin e madh opozitar dhe mediatik vendas dhe ndërkombëtarë. Si pasojë e përgjimeve...

Zymer Mehani: Dora jote

Dora jote, motërM'i përkëdheli faqetDhe lotët m'i fshiuSot për ty shkruaj vargjet E jotja dorë, motërM'i lëmoi dhe flokët...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora