E marte, 02.06.2020, 06:35 PM (GMT+1)

Search by date: 6/8/2019

Shyqyri Fejzo: Një ese është shumë pak për vendlindjen time, Shënepremten

Aty në Shënepremte,  para 76 vitesh  në një prag pranvere të përzier me krisma lufte të vitit 1943, erdha në jetë. Kur ka një vendlindje,njeriu ndihet krenar, mbasi me ligjësi ka të drejtën të jetë bir apo bijë e atij vendi dhe të mos ndihet i vetmuar apo i larguar prej andej, sidomos në vorbujt e lëvizjeve që vihen re sot...

Alfred Papuçiu: Kujtimi i orës me fotografinë e diktatorit

Njeriu është i ndërgjegjëshëm për pavetëdijen e tij. A mund të pritet që fëmijët tanë të mendojnë një ditë se kanë ardhur në jetë në sajë tonë ? Natyrisht këtë duhet ta meritosh, duke gëzuar respektin e tyre, duke ju qëndruar afër atyre, duke i ndihmuar në rravat e tyre të jetës, pa u imponuar diçka, duke u treguar për...

Sevdail Hyseni: Fryma kombëtare e kulturës shqiptare në Luginën e Preshevës

Java e parë e qershorit, ka ngritur në këmbë Akademinë “Stoa”, nga Bujanoci, me talentete e reja dhe profesorin e nderuar dhe shumë të respektuar prof. Bejzad Avdiu, për të vazhduar hapërimin drejt shtigjeve të reja të kontakteve me personalitet të shquara të kulturës shqiptare gjithandej trojeve etnike...

Zymer Mehani: Më fal!

Më fal, babëMua më falZemra joteSa një mal Më fal, nënëMë fal, muaZemra jotePorsi krua...

Përparim Hysi: 70-vjet janë fare pak!

MOIKOM ZEQOS  Më besoni se çfarë them:Unë kam njohur një "ALIEN"Po kush është do të thoni?Po ju them:- Është MOIKOMI! Mendjegjerë si askush tjetërMendjethellë si URTAK i vjetërPa më ka aq atributeVeç ai, i mban mbi supe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora