E diele, 03.07.2022, 10:39 PM (GMT+1)

Search by date: 6/7/2022

Sylejman Morina: Kaluan pesë muaj nga vdekja e akademik Pal Deshpalit

Brenda një harku të shkurtër kohor, në Kroaci ndërruan jetë disa personalitete të shquara me origjinë arbneshe, si: Aleksandër Stipçeviq (2015), ilirologu më i njohur, historian, arkeolog, bibliotekar, bibliograf dhe autor i shumë veprave shkencore, me rëndësi të veçantë.si hulumtimet  për ilirët edhe  për kulturën shpirtërore të...

Xhelal Zejneli: Dante Alighieri - Komedia Hyjnore

Në kohën kur jetoi Danteja, Italia kishte hyrë në rrugën e zhvillimit të marrëdhënieve kapitaliste. Ajo u bë nyjë tregtare e rëndësishme midis Evropës Perëndimore dhe vendeve të Lindjes. Zhvillimi i industrisë çoi në formimin e qyteteve-republika, të cilat në Italinë e Veriut u bënë qendra politike dhe ekonomike të rëndësishme...

Florim Zeqa: Kufiri mes dashurisë dhe urrejtjes ndaj shtetit!

Të zgjedhurit e popullit që marrin paga të larta nga shteti dhe nuk e kryejnë punën me nder dhe përkushtim ndaj shtetit dhe qytetarëve, më së paku mund të quhen zyrtar shtetëror, deputet apo ministra, kryetar, kryeministra apo president por duhet t’i quajmë zuzar e mercenar që ushqehen si parazit mbi kurrizin e...

Albert Habazaj: Ne të duam siç do djalin

2 Qershori sa i bukurSi çdo vit, sivjet më shumë,Djali i madh sa ka mbushur35 vjeç dhe burrë. Rrjedh urimi dashuriSi prindi për djalë të tij,Jetën pastë mjaltë e floriDhe dita iu bëftë njëmijë!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora