E premte, 21.02.2020, 11:53 AM (GMT)

Search by date: 6/7/2019

Frank Shkreli: D-Day - Dita që shënoi fillimin e mbarimit të Adolf Hitlerit

Beteja e Normandisë më 6 qershor, 1944 çoi në çlirimin e Evropës dhe mundësoi edhe mbarimin e Luftës së Dytë Botërore, vitin që pasoi. Ishte dita që shënoi operacionin e përbashkët më të madh tokësor, ajror dhe detar të forcave aleate perëndimore – e që 75-vjetë më parë shënoi fillimin e mbarimit të Adolf Hitlerit. Sulmi...

Afrim Caka: Kulti i ngritur ndaj ''Cubave të Rognerit'' arriti kulmin!

Njeriu sa më lartë në pushtet duhet të jetë i drejtë në vëtvete. Çdo kulturë dhe art e stolis njerëzimin, është rendi më i mirë shoqëror, që të gjitha janë fryte të demokracisë, e cila i diciplinon dhe i zhvillonë plotësisht embrionet e njeriut nëpërmjet artit dhe kulturës. Secili prej tyre mund ta keqëpërdorë gjithmonë...

Nexhat Halimi: Silueta te kroi

Vdekja vjen tebdil dhe qetë e pritur e papriturJeta natyrisht vdekje ka dhe vjen e ik përsëriBëjnë përpjekje të fshihen t`i ikin me arnimeTë begatë të fortë kriminel e s`ia dalin kurrsesiI zë ku të dojë në shtrat në shëtitje në udhëtimVdekja vjen ndërmjet ëndrrës dhe kënaqësisë...

Albert Habazaj: Për ju, yje të Gjakovës

Yjet që ran' për Gjakovën,Dritë bëjnë për Kosovën, Bekim nga Liria paçin,Thonë Shqiponjat e Tërbaçit. Ata ranë po janë gjallë,I ka Gjakova në ballë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese