E diele, 03.07.2022, 10:26 PM (GMT+1)

Search by date: 6/6/2022

Rudolf Marku: Disa orë me Kadarenë

Është e pamundur që në vetëdijen e një shkrimtari shqiptar (dhe jo vetëm shqiptar), sapo të ndodhesh në Tiranë, të mos ndjesh, brenda kurreshtjes dhe gëzimit, mendimin se je në një qytet ku jeton shkrimtari Ismail Kadare. Kjo përbën dhe zakonin e pandryshueshëm gjatë shekujsh të peligrinazhit të...

Albert Zholi: Pse po bie interesi për shkollën?!

Lumturia e njeriut përbëhet nga arsimi dhe edukimi, jo nga pasuria që fati i jep dhe i merr. Më mirë të bëhesh nxënës në pleqëri sesa të largohesh nga kjo botë i paditur. Sistemi më i mirë arsimor nuk sjell gjë të re nëse njeriu nuk ndryshon, nëse nuk arsimohet moralisht dhe shpirtërisht. Sepse njeriu është gjenerator...

Fritz Radovani: Don Dedë Plani

Don Ded Plani asht le në Shkoder me 1889. Mësimet e para Deda i mori në Seminarin e njuhun Papnuer të Jezuitve të Shkodres, një nder shkollat ma të mira t’atij qyteti e të Shqipnisë. Kolegji Saverian dhe shkolla e Fretenve ishin dy qendra edukimi të rinisë që vështirë se persëriten ma në Shqipni...

Bashkim Saliasi: Edukata familjare

Në varësi nga koha, edukatorët kanë qenë e janë të shumtë, mësues, instruktor dhe mjeshtër, prindër e familjar të tjerë të rritur, veprimtarë kulturorë e shoqërorë.Midis të gjithë këtyre një rol të veçantë ka zënë gjithëmonë nëna. Ajo dallohet për misoinin e amvisisë. Por instikti mbetet një një dukuri, madje, mund të themi, një ligjësi...

Florim Zeqa: Ta duam dhe ta mbrojmë shtetin si shtëpinë tonë!

Për një njeri të ndershëm paraja nuk është gjëja më e rëndësishme në këtë botë, por është morali, besnikëria, sinqeriteti, humanizmi dhe atdhedashuria që i jepin vlerë njeriut me shpirtë të pastër dhe fisnik. Njeriu pa karakter nuk është njeri, është objekt, ndërsa e mira e falsifikuar e sjellë të keqën e vërtetuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora