E hene, 13.07.2020, 01:23 PM (GMT+1)

Search by date: 6/6/2020

Xhelal Zejneli: Gjuhët indoevropiane

Gjuhët indoevropiane janë grup gjuhësh të cilat për nga krijimi i tyre janë të afërta. Ky grup i gjuhëve përbën familje gjuhësore të veçantë. Që nga lashtësia fliten ose janë folur në një brez të gjerë, prej skajit perëndimor të Evropës deri në cepin lindor të Indisë dhe deri në Turkestanin kinez, në zemër...

Frank Shkreli: Kush po e humb Shqipërinë?

Kjo nuk është kritika ime e parë dhe shpresoj të mos jetë as e fundit ndaj të bëmave dhe të pa bëmave tuaja sot dhe të paraardhësve tuaj diplomatë të vendeve demokratike në Tiranë, gjatë këtyre 30-viteve post-komunizëm në Shqipëri.  Nuk e bejë këtë me ndonjë qëllim të keq, por e bejë këtë sepse jam...

Kristjan Dukaj: Distancohem nga Alternativa Shqiptare

Të gjitha veprimet ose mosveprimet, qofshin individuale apo kolektive, sidomos ato me interes më të gjerë publik, kurdo qoftë, reflektojnë me pasoja të cilat kërkojnë kohë dhe angazhim shtesë për tu dhënë drejtimin e dëshiruar. Keqinterpretimi i fakteve dhe rrethanave relevante është përgjigjja më e keqe edhe pse në ...

Saimir Lolja: Përjetësia e gjuhës shqipe që nga fillimi

Në fillim, njeriu ka një gjuhë dhe pastaj e len...gjuhën ose jo. Gjuhë natyrore shqip domethënë të përdorësh gjuhën në gojë për të shqiptuar fjalët. Përjetësia e Shqipes (Speech, ang.) gjuhës shqipe qëndron tek fjalët e saja që janë në vetvete shprehje fjalore, pjesë fjalie ose fjali të shkurtra. Edhe gjuha...

Sinan Gashi: Poeti Pirro Floqi, cili qe ai?

Ndodhë në fatet e krijuesve shqiptarë që, duke qenë në kundërshti me politikën në pushtet, të akëcilës kohë, të jenë të skajuar, mbase edhe të përbuzur, të burgosur, të ekzekutuar, sa së bashku me të i është heqet edhe biografia, duke mos e lënë as ashtu të dihej se cili ishte dhe, aq më keq, se çka krijoi...

Hilmi Saraçi: Nga vizita nëpër Shqipëri

Pastaj pas një pushimi u nisem për në Kukës, ku gjatë egzotit të shqiptarëve nga Kosova si rrjedhojë  e pushtuesit krimial serb (1999) ishim kureshtar që të vizitojmë këtë vend me tradita të larta kombëtare dhe të  përkujtojmë këto ngjarje tragjike për popullin tonë.  Kukësjanët në këtë përiudhë...

Resmi Osmani: Shqiponja e Epirit

Ndërsa lufta sa kishte nisur, para trupave maqedonase, doli gjeneral Pantafku. Ishte në këmbë, me shtizë, mburojë dhe shpatë ngjeshur. Ishte gjenerali më i zoti dhe më i afti i Dhimitrit, më trimi, guximtar e kryelartë, dyluftues i krisur që se peshonte as jetën as rrezikun dhe gjithmonë kishte dalë fitimtar...

Ndue Dedaj: Një laps simbolik me flamurin e Kosovës

Gjon Krasniqi është një shqiptar nga Lugu i Beranit, që punon e jeton familjarisht në Zvicër prej shumë vitesh. Thotë se për herë të parë ka hyrë në Shqipëri në vitin 1993 nga Pogradeci dhe, më të zbritur, kishte puthur “tokën e ndaluar” që ishte i njëjti dhé me atë të Kosovës, ku ai kishte lindur. Polici i ...

Zenel Çeliku: Reforma Zgjedhore, luftë shtrigash

Dy ditë më parë BE-ja dhe SHBA-të pas një maratone meskine politike alla shqiptarçe, kanë përshëndetur marrëveshjen e arritur në mes mazhorancës dhe opozitës. I ashtu quajturi Këshilli Politik i përbërë nga përfaqësues kukulla të PS & PD & LSI dhe opozita parlamentare, mësëfundmi më detyrim...

Fazli Maloku: E kujt është Qeveria Hoti dhe kujt do ti shërbejë?!

Qeverinë Hoti, mund ta quajmë, Qeveria e Hashim Thaçit, Qeveria e Isa Mustafës, Qeveria e Ramush Haradinaj, Qeveria e Fatmir Limaj, Qeveria e Grenellit apo Qeveria e Haxhi Shalës?! Unë do të thosha e të gjithëve nga pak por, vetëm jo Qeveri e Kosovës dhe e shqiptarëve...

Remzi Limani: Cingërrimat e jetës

Pa dyshim, jetën duhet jetuar duke bërë jetë....Në këtë kuptim, aktorja Anisa Ismajli, kësaj radhe autore e librit me proza poetike, na jep një pasqyrim lucid mbi të bukurën e jetës dhe peripecitë që mund të na servirin të papriturat dhe momentet e jetës. Pra, artistja jonë respektive znj. Ismajli, flet pa doreza...

Demir Krasniqi: Parashqevi Qiriazi – veprimtarja që bëri histori

Po m’ tingëllon  një  zë në  zemër , si bylbylit  prej kafazit –T’ia këndoj  një këngë me emër  Parashqevi  Qiriazit !T’ia këndoj  një këngë të bukur , ashtu  si që është më së miri –Veprimtares  sonë të  lumtur , të  lindur  nga  Manastiri !...

Jusuf Zenunaj: Trimi i lirisë

Trimi i lirisë me plagët në trup,halla jote e dashur , sot, fare ka hup!?Mendet po i mirren, vështirë i vjen me folë,kur i bie ndërmend Zhlepi me Rugovë!Kufirin e shekullit me Malin e Zi,Albës së Madhe ia sollët mbi kry...

Shyqyri Fejzo: Numëruesi i votave

Ditën e pare që erdha në fshat, pyeta për ish bariun e dhive, Tanushin si është. “Në shtëpi rri. Ka hyë në pleqeri të thellë, po mendjen e ka halë akoma” më thanë ata që pyeta. Mendjen e shtegëtova tutje, kur Tanushi ishte bariu i dhive. Muaji gusht ishte, kur blegtorët bëjnë e mbledhin gjethin për ushqim në dimër për dhitë...

Sevdail Hyseni: ‘’Ligji’’ pa brekë!

Me një farë zamani, burrat n'Arabi,Nuk vishnin brekë e kishin shprehi! Po, ky marifet nuk zgjati shumë vjet,Kur Qeveria Osmane erdhi n'pushtet! Sulltani me shpejtësi jep një sihariq,Burrat pa brekë, të dënohen me ligj!...

Fritz Radovani: ''Kur t'merzitet jeta?!''

5 QERSHOR 1989...GJITHË BOTA I KISHTE SYTË TEK KY DJALË TRIM !TË GJITHË ISHIM SHTANGË PARA TV DHE PRITSHIM KUR TANKU PO FILLON ME ECË…EDHE KINEZI ATE PO PRITTE…“I ISHTE MERZITË JETA ...

Jozefina Topalli: Kjo kaste politike e korruptuar duhet shkulur!

7 vite rresht tha se nuk ka zgjedhje me Edi Ramen.Ne funksion te kesaj beri çader, “revolucion”, dogji mandatet e demokrateve, nuk hyri ne zgjedhje lokale, i dhuroi Rames gjithe Parlamentin pasi i dhuroi mandatin e dyte,i dhuroi te gjitha Keshillat Bashkiake, i dhuroi te gjitha Bashkite...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora