E diele, 03.07.2022, 10:08 PM (GMT+1)

Search by date: 6/5/2022

Florim Zeqa: Një fije shprese për shpëtim!

Dallimi mes dy shteteve (Kosovës dhe Serbisë) në dialogun e Brukselit është i madh dhe i pakrahasueshëm, është dialog mes të pabarabartëve. Problemi nuk qëndron vetëm tek mosnjohja e ndërsjellë, por tek trajtimi nga bashkësia ndërkombëtare. Përderisa Serbia e ka statusin e kandidatit për BE, Kosova nuk e ka as liberalizimin e vizave!...

Albert Habazaj: Dy trëndafilë të bukur

Si shpirt i çelur bukur ajo ditëM’u duk, kur hovshëm e purpurta e ndezurU spërkat aq ëmbël në kaltrinë,Dhe natyra me dashuri ka qeshur. Kur djali i vogël ma mbushi zemrënKur me nusen shkëmbyen unazat si diej,Kur ullinjtë dhe shegët ma mbajtën këngën...

Përparim Hysi: Dashuria e parë

Më mrekullon ideja  për të treguar dashurinë time të parë. Vetëm kur e nominoj"Dashuri e parë" më vjen ndërmend ajo ditë, kur e ndieva veten si më të lumturin në botë. Kisha arritur që të isha pak më i vëmendshëm, kur u hidhja sytë femrave në gjithë portretin fizik të tyre.  Me  lakmi lëpija...

Cili është shkrimtari Luan Kalana

Cili eshte shkrimtari Luan Kalana, Anetar i Klubit Bota e Re ,qe prej viiteve '80 ne Korce.. ?-Publicisti shqiptaro-amerikan Luan Kalana,sot jeton ne SHBA,nga nje familje intelektuale...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora