E hene, 13.07.2020, 01:04 PM (GMT+1)

Search by date: 6/5/2020

Haxhi Mehmetaj: Kultura dardane e Bërnicës

Kultura e Bërnicës është kulturë dardane e periudhës së bronzit të vonë ( 1300 – 1100 para Krishtit). Ka marrë emrin sipas vend zbulimit të parë, nekropolit në fshatin Bërnicë e Poshtme, 5 km në veri të Prishtinës. Përfaqësohet në nekropole dhe vendbanime. Shtrihej në Kosovë, Maqedoninë...

Mehmet Musa: Vejusha plakë e LDK-së

Sot çdo njeri e di dhe e njeh se kush eshtë në krye të LDK-së.Per ndonje që,eventualisht, mund të mos e njohë po e sqarojme se eshtë një maçok plak me tre “këmbë” që deri në fund të vitit do i shtohet edhe një tjetër.Si na tha e nderuara Milihate Tërmkolli ...

Kalosh Çeliku: Propagandë partiake parazgjedhore

Gruaja besnike, vdiq nga kanceriEdhe, Miket e mia si heroina:Pakrëndësi, ka: Vdiqën nga QeveriaApo, nga Nënë Partia?! Madhore.Dikush, mund të thotë: Nga rakiaVera. Ose, Dashuria. Dhe, Liria?! Asnjëra, ende nuk vdiq për bukë gojeE, as nga Dashuria. Poezia. Dhe, Liria.Kutadi Unë, si Poet lirik? ...

Vahit Nasufi: Bilbilave kërçovarë

Seç më dalin fjalët nga zemra,Të shkruaj vargje për dy emra,Për dy vëllezër kërçovarë,Vëllezërit Dervishi këngëtarë. Për karrierën e tyre jubilare,Për karrierën dyzetvjeçare,Kontribut t`madh kanë dhënë,Thesar veprash pas kanë lënë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora