E marte, 02.06.2020, 07:55 PM (GMT+1)

Search by date: 6/5/2019

Gani Mehmetaj: Mikpritja dhe ndalesat australiane

Janë mahnitëse pamjet nga qielli kur e hedhë shikimin mbi qytetin më karakteristik australian- Sidnein.  Qyteti është futur në det, apo deti ka depërtuar në gjirin e qytetit. Ura e famshme Sydney Harbour Bridge të del para, ashtu sikurse të fascinon objekti i Operës , ndërsa plazhet me...

Reshat Nexhipi: 15 veçantitë e kombit tonë

Një fejton voluminoz,  pothuajse, me  të njëjtin titull, më është publikuar vite më parë, prandaj, për të mos u bërë i mërzitshëm për lexuesit që përcjellin shkrimet e mija, po evidentoj vetëm rezimenë e ati fejtoni, me qëllim që të pengoj plagiatorët, mos e shfrytëzojnë më, siç është vepruar gjer më tani...

Alfred Papuçiu: Kujtimet e Ballkaniadës 1946 dhe atyre që ju përkushtuan

Vitet ikin dhe në kujtesën time këtë qershor mbeten të pashlyera rrëfenjat e tim eti për Ballkaniadën e vitit 1946. Cfletoj here pas here dhe u kthehem koleksioneve të “Sportit” që më ka lënë im atë. I mbaj si gjë të çmuar, së bashku me fotografitë e asaj Ballkaniade që po ja paraqis lexuesit të Panoramës për herë të parë. Besnik Dizdari...

Albert Zholi: Flet piktori Astrit Beluli

Një piktor që gjithmonë është i lidhur me natyrën, të bukurën dhe të veçantat e krahinës së tij. Kjo është ekspozita e tij e katërt individuale dhe e para në Tiranë ku ai përcjell një art të veçantë dhe plot ndjenjë. Në ekspozitën  në Muzeun Kombëtar të titulluar “Labëria ime” z. Beluli ka 60 piktura në katër gjini, peizazh, natyrë e qetë, portret...

Florim Zeqa: Përqasje dhe reflektim për atdhedashuri

Analizimi dhe vlerësimi real i gjëndjes nuk është paragjykim, kritikat ndaj një qeverisje të keqe janë pak më tepër se atdhedashuri.Jam kritik i papërmirësueshëm ndaj zhvillimeve negative në vendin tim, por nuk kam asgjë personale dhe nuk urrej njeri. Atyre që më urrejnë, mundohem t'iu përgjigjem me sinqeritet e dashuri...

Zymer Mehani: Pse?....

Pse, vdekje mizoreJe kaq djallëzore?!Pse je e pam’shirshmeDhe e lemerishme?! Me atë kosë të prehtëPse kosit çdo jetë?!Pse, ti vdekje e ftohtë...

Prend Buzhala: Magjistarët a mashtruesit e fjalimeve publike

Është interesant: mbi bazën e fjalës SOFIA krijohet fjala filozofia (dashuria ndaj urtisë, mençurisë). Sofia ishte Perëndesha e Urtisë. Porse greqisht fjala sophisma ka edhe një domethënie tjetër: atë të dinakërisë, mashtrimit. Sofizmi, fillimisht, kishte kuptimin e diçkaje që thuhet me dinakëri, po edhe me urti. Ata ishin dhe themelues të ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora