E diele, 03.07.2022, 09:48 PM (GMT+1)

Search by date: 6/4/2022

Enver Bytyçi: Trekëndëshi që zbulon tradhtinë ndaj Kosovës

Ditët e fundit kemi tri realitete në raportet me Kosovën. Nëse i vendosim këto tri realitete në brinjët e një trekëndëshi, atëherë do duhej të ndiqnim këtë rend:Në këndin e parë vendosim projekt-rezolutën që opozita shqiptare ka paraqitur në kryesinë e parlamentit, për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë. Kjo projekt-rezolutë...

Gani Mehmetaj: Shqiptarët e shkretë, kalorës të islamit

Nuk e kuptoj pse një kategori shqiptarësh dalin në mbrojtje të islamit pa ua bërë zoti me borxh. Pse e marrin kambanën e ogiçit, ndërsa sillen si dele. Nuk e arsyetoj mllefin e zemërimin e tyre, sikur të ishin bijtë e sheikëve të Arabisë, që u rrezikohet nafta, ndërsa janë katundarë të Llapit, Gollakut a të Rrafshit të Dukagjinit...

Nikoleta Kovaçi: Bajrami i mire… por jo Gjeneral!

Emri i kandidatit per president enkas u mbajt fshehte nga Edvin Rama! Ai e dinte se ç’do te ndodhte me lakimin e emrit te te urtit, te bindunit, te perdornunit te gjeneralit-ushtar, Bajram Bega!Po Bajrami asht njeri i mire! E kush mundet me thane te kunderten?! Une jo se nuk e kam has gjekundi nje...

Atdhe Geci: Shqiptarët jemi pellazgët

Shkencëtari e dinte të vërtetën, por kishtefrikë dhe e pyeti shtetin.Shteti i tha; ti i dirregullat! “Ne s´kemi nevojë të shpikimstërgjyshër, pasi stërgjysh né nuk kemi“!Shkecëtari u shtang gjatë,..por e firmosi!Ajo fjali famëkeqe e studiuesit të nderuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora