E marte, 02.06.2020, 07:30 PM (GMT+1)

Search by date: 6/4/2019

Alfred Papuçiu: Meditim për “njeriun redaksi” Tuni Papuçiu

“Më 3 qershor në Shkodër kishte ndodhur vdekja e papritur e Tuni Papuçiut, vëllait të vetëm të Pandorës, shkruan në librin e tij “Nëpër rravat e jetës”, Profesor Bedri Dedja. Kjo qe një goditje shumë e rëndë, pasi Tunin nuk e kisha patur vetëm kunat, por edhe shok, edhe bashkëpunëtor në revistën “Fatosi”...

Timo Mërkuri: Beteja e fundit e Zenel Gjolekës

Leskodukajt  në Bolenë, atë fund viti 1852[1]  hapën dyert e mortit. Ardhja e lajmit të vrasjes të Sadik Guxhës dhe Lesko Mingos[2] në luftë me malazestë ngjau me  një tërmet që vithis malet nga vendi, duke lëshuar teposhtë  me orteqe dëborën. Lajmi i mblodhi bolenasit te shtëpia e Leskodukajve...

Prend Buzhala: Heroizmi, lufta e paslufta, një përqasje paradoksesh

Lufta që ndodhi ishte luftë.Nuk ka luftë "të mirë" a "të keqe".Ka shembuj e "shembuj". Shembuj të një sakrifice luftëtarësh që kufizojnë me legjendën dhe shembuj që të lënë mbresa të pakëndshme. Shembuj solidarësie të pashoqe, dhe shembuj të matrapazllëkut mu në vorbullën e tragjedive të mëdha...

Gani Mehmetaj: Mbi qiellin e Azisë e të Oqeanisë

Aeroplani fluturonte mbi kontinent a mbi det, e kisha vështirë ta shquaja në terrin e pasmesnatës. Shumica e udhëtarëve bënin gjumë të thellë, unë përpiqesha të rrija zgjuar. Sytë me mbylleshin, qepallat me rëndoheshin si derë burgu. Druaja se do të me mbërthente gjumi në kapërcimin e kontinenteve...

Frank Shkreli: 30 vjetori i masakrës në sheshin Tiananman të Pekinit

4 qershori 2019 shënon 30-vjetorin e protestave dhe të masakrës që pasoi në Sheshin Tiananman me 4 qershor 1989.  Në vigjilje të këtij përvjetori, ishin Shtetet e Bashkuara ndër të parat që komentuan, zyrtarisht, me këtë rast, nepërmjet një deklarate të lëshuar nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo...

Albert Zholi: Një ngjarje tronditëse në Athinë - 1997

Po shkoja në punë, kur në metronë e Athinës dëgjova një bisedë shqip. Ishin dy gra shqiptare. Me to qe edhe një djalë i vogël. Fëmija po i pyeste gratë për stacionin e autobuzave që të çonte në Kakavijë .Kur isha larguar ca, u pendova që nuk kisha ndërhyrë për të ndihmuar të voglin...

Përparim Hysi: 'Qeraxhiu' dhe 'Hanxhiu'

Kushdo e ka ndjerë shprehjen:"Qeraxhiu me hanxhinë, takohen". Natyrisht,edhe unë.por qoftë"qeraxhiu" dhe qoftë"hanxhiu" më janë shfaqur në një version tjetër. Jo më janë shfaqur,por i kam parë me sytë e mi dhe,kjo "dhënie- marrje" midis tyre, ka zgjatur plot një muaj. Kur them kështu,duhet të fiksoni...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora