E premte, 05.06.2020, 01:55 PM (GMT+1)

Search by date: 6/30/2019

Kastriot Myftaraj: 30 qershori në Shqipëri- SHBA humbëse e vërtetë

Sot në Shqipëri praktikisht nuk po mbahen zgjedhje vendore, por po mbahet një plebishit (referendum), për qëndrimin e qytetarëve shqiptarë ndaj një diktature të ngritur me licencë USA, të llojit të atyre klasike latino-amerikane, ku një klikë politike mbështetet për të sunduar vendin në bashkëpunim me mafien...

Reshat Kripa: Një përgjigje për zotin Palmer

Dëgjova intervistën e Zv/Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Evropën Matthew Palmer, dhënë zotit Ilir Ikonomi, gazetar i medias së njohur “Zëri i Amerikës” dhe të them të vërtetën mbeta shumë i deziluzionuar, pasi nuk mendoja kurrë që një figurë e lartë e shtetit amerikan të dilte përkrah një qeverie...

Eshref Ymeri: Kur na vidhen votat

Kur na vidhen votat,Vendit i arratiset qetësia,Sëmuret rendi,Tronditet i moçmi dhe fëmija. Kur na vidhen votat,Hajduti zdërhallet,Deri natën vonë me mikeshat e tija,Se paskëtajGjithandej bëhet e sigurt pasiguria...

Florim Zeqa: PEK-u, parti e defave dhe figurave të ricikluara politike!

Përderisa në vendet e zhvilluara e demokratike, një person me të kaluar të errët apo nën akuza për vepra penale, nuk i lejohet as hapja e një biznesi privat, paradoksalisht në Kosovë i lejohet themelimi i subjektit politik!Një javë para se të themelohet Partia Euroatlantike ...

Jusuf Zenunaj: Degët e një lisi

Socialistë e demokratëdegët e një lisi,në demokraci u ndanëpër jetë nga komunizmi. Rrugës morën n'thuatash e tridhjetë vjet,kur njëra palë qeversiêtjetra stuhisë i ngjet...

Sevdail Hyseni: Lepuri në bark!

N’fushatën zgjedhoreNa u sëmur Miku,Për pak sa s’na zuriPër bishti rreziku! Dhembjet cicëruanPërmallshëm në t’zezë,E kishim të ziunSi “çelësin francez...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora