E diele, 03.07.2022, 09:30 PM (GMT+1)

Search by date: 6/3/2022

Blerim Latifi: Një urim shqip i kohëve homerike

''Sokaku i të marrëve” në Gjirokastër. Kjo rrugicë, që në shikim të parë duket një rrugicë krejtësisht e rëndomtë, ka marrë famë ndërkombëtare falë dy njerëzve që me jetën e tyre eksploruan horizonte të ndryshme të marrëzisë njerëzore...

Ibrahim Kabili: Jo, faljes së hapsirës detare me duart tona!

Kurrën e kurrës, nuk duhet humbur hapsira e shelfit detar të Shqipërisë! Aq më shumë kur kufijtë detar edhe midis dy shteteve tona janë të mbrojtura nga konventat dhe ligjet ndërkombëtare, të vulosura nga Fuqitë e Mëdha. Midis dy vendeve tona kjo është firmosur në vitin 1926, është pranuar e nënshkruar edhe nga shteti i Greqisë...

Fritz Radovani: Don Nikoll Shelqeti

Nikoll Shelqeti asht le në Shelqet pranë Vaut Dejës, me 31 Tetor 1892 nga prindët Hilë e Diela Shelqeti. Mbas mësimeve të para që mori në Shkoder, per me plotsue atë deshirë Shpirtnore që kishte qyshë fëmij, vazhdoi dhe perfundoi studimet teologjike me rezultate të shkelqyeshme...

Kalosh Çeliku: Shteti i 'përbashkët' vuan nga kanceri

Jo! Bota, nuk është në rrezik nga shqiptarët. Aqmëpak, nga soji yt i “vëllazërim-bashkimit:” Po, është në rrezik nga soji melez si “shqiptar i ndershëm” (argat), në Qeverinë e “vëllazërim - bashkimit”. Edhe, e hanë bukën e popullit shqiptar...

Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (15)

Isha përjashta, i sapokthyer nga kullotja e dhënve. Dëgjova se po më thërriste nëna. Kishim mysafire. Ishte Gjena e shoqja e Llazi Kularit dhe më kërkonte mua. Po ç’ne gjena me mua?Unë s’isha ngatërruar me të sajtë, as i kisha bërë ndonjë zarar. E njihja Gjenën, e pakët nga shtati, thatime...

Ndue Dedaj: Burreli, njëqind vjet qytet

U ndodhëm në Burrel, në fillim të majit, në kremtimin e njëqindvjetorit të tij si qytet. Në vitin 1922 qendra e Nënprefekturës së Matit nuk do të ishte më Lisi, por do të zhvendosej në Burrel, asokohe një fshat me 61 shtëpi, që hap pas hapi do të merrte pamje urbane. Shekullin e tij administrativ, Bashkia e Matit do ta festonte me banorë të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora