E hene, 13.07.2020, 12:12 PM (GMT+1)

Search by date: 6/3/2020

Agron Tufa: Katër qen të bardhë

Katër qen lëshohen rrufeshëm drejt meje, me më prishë. Dy të mëdhenjtë më arrijnë në mes të vreshtit. Kam veçnjë shkop frashni në dorë. U hodhën në ajër, me më shqye, por i prita me shkop kresë, njenin mbas tjetrit. Ranë coftë në tokë, bashkë me copat e shkopit, që u thye në goditjen e dytë. Po atë grimë, ndjeva ...

Edison Ypi: Miqt e vjetër

Nja pesë a gjashtë nga miqtë e vjetër u ndali zemra nga Dashuria. Nja shtatë a tetëve u ra damllaja nga Bukuria. Dy a tre i gërryu kanceri. Njërin e shkeli makina. Tjetrin e zuri një shkëmb që u përmbys. Ca ikën të pinë raki në botën tjetër se nuk u mjaftoi e këtushmja. Ca i lagu shiu. Ca i mori era...

Timo Mërkuri: Kastajana Pilurjote

Elegjia monofonike që ka hedhur këto ditë  në yutube  Polo Çipa ka tërhequr vëmëndjen e gjithë bregdetasve dhe natyrisht edhe timen, qoftë për melodinë monofinike qoftë dhe për historinë  që mbart në vetvete teksti i saj.1-Teksti i kësaj kënge ka një datlindje në pasvitet 1650, vit kur Piluri...

Kalosh Çeliku: Pa veta e dinin se në mesin e tyre e kishin edhe një shkrimtar

Pak veta në “kryeqendrën kulturore” të shpallur nga Partita Politike Shqiptare           (PDSH, 1995), argatë politik të “vëllazërim-bashkimit”), ndoshta e kanë ditur, por nuk e kanë parë me sy përballë, as edhe me tru në kokë, se: Shkrimtari, Ilaz Xhemaili, gjatë ndryshimeve demokratike...

Brahim Avdyli: Simbolika e shkrimeve të Thotit dhe krijimi i feve të tjera (III)

Shumë mendimtarë, filozof, shkencëtarë, dhe gjuhëtar janë të mëdhenj me gjykimet, filozofitë, shkencat dhe mendimet e tyre. Por, sa u përket gjuhëve të “huaja”, sidomos gjuhën shqipe apo etimologjinë simbolike të saj nuk e njohin mirë. Sikur vonë kanë dëgjuar të flitet për te. Pra, nuk ia dinë vlerën...

Nikë Gashaj: Kërkesa e Serbisë për daljen në detin Adriatik në Shqipëri

Serbia donte  të plotësonte ëndërrën e saj të vjetër, daljen në detin Adriatik nëpërmjet trojeve të shtetit shqiptar. Mirëpo, fuqitë e Antantës nuk e pranuan kërkesën e Beogradit për të hyrë ushtarakisht në Shqipëri, as në muajt e parë të konfliktit botëror dhe as në fillim të vitit 1915. Megjithatë, qeveria e Beogradit...

Kozeta Zylo: Flet Dr. Pjerin Gjoni nga Fronti i Luftës

Pas marrjes së diplomës së dytë në mjekësi në Itali dhe specializimit per 4 vite në Bari për mikrobiologji e virologji, fillova të ushtroj profesionin tim si mjek emergjence 118 në qytetin e bukur bregdetar të Brindisit, aty ku më 6 Mars të 1991 gjetën mikpritjen 24 000 shqiptarë e ndërmjet tyre, edhe unë...

"Shpresë & Paqe" në SHBA, dënon krimin monstruoz të pedofilit Abaz Doku

Ngjarja në fjalë na ka lënduar thellë. Sigurisht nuk është rasti i pari që shoqëria shqiptare përballet me fenomene të tilla të rënda, negative e të rrezikshme.Por sipas familjarëve të vajzës, na shqetëson fakti që edhe pse ka patur sinjalizime për sjelljet e tij abuzive është toleruar nga policia...

Ramiz Lushaj: Mos hapja e doganave, krizë mbi krizë për Tropojën e Hasin

Qeveritë e Kosovës ende nuk i kanë hapur dy pikat e kalimit kufitar e doganor në Qafë Morinë (Tropojë) e në Qafë Prushi (Has). Ndërkohë që prej 1 qershorit 2020 funksionojnë 6 të tilla në 24/7 me status e standarde të njëjta, si ato në Vermicë (Kukës, Shqipëri) Kullë (Mali i Zi), Hani i Elezit (Maqedoni e Veriut), Dheu i Bardhë...

Përparim Hysi: Përbindëshi

Është aq i shëmtuar,sa të shtie frikënI etur për pushtet,sa sytë i kullojnë gjakKy shëmtaraq nuk pyet fare për etikënËshtë fare pa moral dhe fyen pa shkak, Kujton se është më i rëndësishmi mbi dheDhe sikur ka lindur veç për të komanduarVeteveten kur në pasqyrë e sheh:-Si një mbret me fuqi të pakufizuar...

Agron Tufa: Kur këndonin gjelat e tretë

Bëj kryqin. Në murin përballë më vështrojnë sytë e trishtuar engjëllorë të Shën Mërisë. Mure të spërkatur me gjak të tharë. Mure të spërkatur me gjak të ri, të patharë mirë. Me gjak të freskët torturash. “O Zot, përse këtu, në shtëpinë Tënde?” Por tani mori fund. Vendimi u dha: me pushkatim!...

Edison Ypi: Antena

Mirmbrëma shoku kurvi, fillojmë transmetimet.Në këtë grusht fjalësh të një spikereje televizive përmblidhej i gjithë ferri propagandistik me filma të pështirë deri në vjellje, punë imagjinare, suksese inekzistente, heroizma halucinante, të gjitha të ideuara nga...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora