E hene, 13.07.2020, 12:42 PM (GMT+1)

Search by date: 6/29/2020

Qazim Namani: Si u detyruan shqiptarët për të ndërruar fenë

Me pushtimin e trevave shqiptare nga P. Osmane, fillon edhe procesi i islamizimit të popullatës shqiptare. Në shkulte XV e XVI, disa qytetar për ta ruajtur pasurinë e tyre dhe për të fituar poste në P. Osmane, e pranuan fenë islame. Deri kah mbarimi i shekullit XVI, islamizimi ishte i përkufizuar te një...

Haxhi Mehmetaj: Ku gjendet qyteti ilir Damastion

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni(vitet 63 para Krishti, 20 pas Krishti) dhe në Palimsestin e Vatikanit. Analizat kanë treguar së monedhat e qytetit u farkuan nga argjendi më cilësor në Evrope juglindore...

Hazir Mehmeti: Pjetër Logoreci - Histori shkodrane në fotografi

Pjetër Logoreci, pinjoll i familjes së madhe Logoreci, vazhdon traditën e shkëlqyer në shërbim të kulturës, artit dhe progresit kombëtar. Vjena, ku studiuan figura të njohura historike mes tyre edhe Logorecët, e ruan vazhdimësinë edhe në ditët tona nga pasardhësi i tyre, nipi i Mati Logorecit...

Xhemal Ahmeti: BE: Ami - go home!

Grenell deshti ta mbajë një takim historik. Dhe ai pa ndodhur fare u bë vërtet histori. Se si duket kjo histori e përshkruajti për bukuri sociologu dhe publicisti Baton Haxhiu në tekstin që botoi në GazetaExpress me titullin: «Poshtërimi i Shtëpisë së Bardhë». Dështimin e takimit e organizoi BE...

Neki Lulaj: Darkë Solemne në Florshheim

Në Florsheim am Main të Wiesbadenit Shoqata Humanitare „Dardania „ për aktivistet e vet Organizoi një Grill festiv. Të pranishmeve me një fjalë rasti ju drejtue Kryetari i kësaj shoqate  zt. Hajdar Nitaj:“Miq të respektuar dhe të  nderuar...

Reshat Nexhipi: Raste të rralla, lidhur me besën dhe trimërinë shqiptare

Ky tekst, është vazhdim i artikullit im, me titull ,,15 veçoritë e popullit shqiptar,, publikuar në këtë portal, në datën 05. 06. 2020, por jo në detaje, siç po veproj në këtë rast, me dy prej tyre. Gati kam edhe disa shkrime, që kanë të bëjnë me 13 veçori të e  e tjera, që  do tua dërgoj, pas publikimit të kë ti...

Shefqet Dibrani: Horoskopi politik

Edhe sot në hapësirën e Kosovës ndikimi i Neptunit do sjellë turbullira të tjera dhe deklarata patetike krejt pa lidhje për pastërti, për dinjitet, për trimëri, po më shumë do të flitet për demokraci sentimentale. Ka rrezik që Asi MuTafa i KDL-së, për një vrasje e shumë vjedhje do të pshurret krejt, disa të tjerë të kalojnë në ....

Dekleratë për media e ish-luftëtarve të Batalionit "Atlantiku"

Ne ish-ushtarët e Batalionit "Atlantiku", formacion i UÇK-së me shqiptaro-amerikanë që ju bashkangjitën luftës për çlirimin e Kosovës nga represioni, masakrimi dhe okupimi gati 100 vjeçar serb, përmes kësaj deklarate shprehim indinjatën më të thellë me luftën speciale të Zyrës së Prokurorit të Specializuar...

Pëllumb Gorica: Një portret që rrezaton mirësi

Shpesh fjalët më vijnë natyrshëm kur është fjala për takime me miq plot vlera si Muharrem Meko, Drejtor i Radio Televizionit të Korçës.Njohja jonë ka qënë e rastësishme. Por pas takimit emocionues, në kafenenë e Radio Televizionit të Korçës, më lindi dëshira të shkruaj për të. Biseda me të më bëri personalisht të...

Entela Binjaku: 24 qershori një ditë për trashëgiminë kulturore rumune

Ka disa vite që në Rumani dhe në komunitetet rumune në të gjithë botën, data 24 qershor njihet si Dita Universale e IE-s. Nëse për opinionin anglishtfolës kjo njihet si “The Universal Day of Take” për njohësit e gjuhës rumune me termin “IE” kuptohet këmisha ose bluza e grave me qëndisje zbukuruese në krye të mëngëve...

Edison Ypi: Për 1 puthje

Për 1 puthje e bëj 3 herë më këmbë udhëtimin e Magelanit rretheqark botës.Për 1 puthje luftoj me muaj me dallgët e oqeanit dhe zbuloj 1 Amerikë tjetër.Për 1 puthje ulem e shkruaj, dhe ta dedikoj, një novelë më të bukur se "Zonja me kone" e Çehovit.Për 1 puthje e thur dhe ta fal...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora