E hene, 13.07.2020, 01:30 PM (GMT+1)

Search by date: 6/28/2020

Qazim Namani: Konservimi i Kështjellës së Artanës gjatë viteve 2015-2017

Punët konservuese dhe restauruese të kryera në kalanë e Artanës,nga viti 2015 deri më 2017, janë bërë me fonde të Këshillit të Evropës dhe nën mbikëqyrjen e UNESCO-s. Hartimi i projektit për konservim e restaurim është bërë nga kompania kroate “Omega Engineering”, ndërsa punët ishin kryer nga firma...

Nikë Gashaj: Masakrat e popullësisë civile në Shqipëri, 1913

Në maj 1913 Fuqitë e Mëdha u kërkuan trupave serbe e malazeze të tërhiqeshin nga Shqipëria Qendrore dhe Veriore të pushtuara prej tyre. Serbia, nga zemërimi që po humbte portet e Shkodrës dhe të Durrësit, la pas një vazhdë shkatërrimesh gjatë tërheqjes së trupave të saj...

Resmi Osmani: Fluturimi i Pëllumbeshës

Gurrasi, hapte sërën e fshatrave të luginës së  ngushtë, zhytur në  gjelbër. Lumi në mes, ujëpakët, shushuritës,  verës, që mund të kapërcehej më këmbë, dhe i azdisur  e bubutitës dimërit, çante udhën për tu bashkuar me Vjosën. Në të dy anët, larg e larg njëra –tjetrës  shtëpitë e gurta të fshatit,të ndara në dy mëhalla...

Koleksioni fotografik i Alexandre Degrand: Shqipëria në vitet 1890

Diplomati dhe shkrimtari francez, baroni Zhyl Aleksandrë Teodor Dëgran (Jules Alexandre Théodore Degrand, 1844-1911) lindi në Paris dhe punoi për shërbimin e jashtëm francez. Në vitin 1874 ishte kancelar i konsullatës franceze në Galati të Rumanisë. Atje bashkëpunoi në vitin tjetër me konsullin...

Ibrahim Kabili: Jo më, bisedime të tilla me Serbinë

Bisedimet e 27 qershorit midis Kosovës dhe Serbisë të iniciuar nga Grenell dështuan. Si pretekst shërbeu aktakuza ndaj Thaçit, por shkaqet e vërteta nuk dihen. Një gjë është e sigurtë që politikanët e Kosovës në këto bisedime ishin të pa pêrgatitur dhe pa strategji të qartë dhe në disfavor me Serbinë nga rrethanat...

Sevdail Hyseni: Kosova në burg!

Kjo Kosova ideale,Me Gjykata Speciale,E të tjera me nder jushQë s’i bënë mall askush! Kjo gjykata ndërkombëtare,Nuk ushqehet me hajgare,Ajo vjen si vajhalli,Me fytyrë Tribunali!..

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe subversioni sllav

Zyra e Prokurorit të specializuar të Kosovës me seli në Hagë,  më 24 prill 2020, u paraqiti Dhomave të specializuara të Kosovës një aktakuzë me 10 pika për t’u shqyrtuar nga Gjykata Speciale. Për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte akuzohen Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe të tjerë. Njoftimi u bë publik vetëm...

Thanas Gjika: Takimi me të urtin Visar Zhiti

Këto ditë pandemie, duke ndjekur shpërthimin e pakënaqësive (të drejta e të padrejta) të shumë njerëzve këtu në Amerikë, të cilët po shprehen kundër padrejtësive të vjetra e të reja që janë bërë prej qeverive të të dy krahëve, mu kujtua një bisedë që kisha bërë me Visar Zhitin më 2018 gjatë vizitës në Tiranë...

Xhemal Ahmeti: Drejtësia si perspektivë dhe moral

I urti e urren çdo lloj lufte, ngase çdonjëra prej tyre për fundament ka krimin ndaj jetës. Ashtu siç e urren racizmin, diskriminimin dhe çdo lloj shtypjeje. Por kur ato ndodhin ai në vend të së drejtës për jetë [të dinjitetshme të qenies] - me të cilën e mat dhe gjykon çdo veprim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora