E premte, 05.06.2020, 09:51 AM (GMT+1)

Search by date: 6/27/2019

Dedë Preqi: Edi Rama po ndërton një monizëm të ri në Shqipëri!

Njeriu pa virtyte njerëzore, nuk mund të jetë protagonist i merituar në udhëheqjen e pushtetit njerëzor, i cili edhe nëse ushtron pushtet pa përpunuar etikën përkatëse, dukuria e pushtetit e merr peshën e vet që rrjedh prej tij, duke përdorë një pushtet të gabuar dhe duke lënë vullnetin e popullit anash...

Hazir Mehmeti: Në ditëlindjen e 80-të të mikut tonë, Peter Paul Wiplinger

Vjenë, 25 qershor 2019. Organizuar nga P.E.N – Klubi austriak në Vjenë u mbajt orë letrare shënjuese me rastin e 80 vjetorit të lindjes së shkrimtarit, fotografit dhe filozofit Peter Paul Wiplinger. Në sallën e bukur të Pressklubit Concordia, fjala përshëndetëse nga Daniela Kraus, sekretare.  Në fjalën e tij të hapjes ...

Enver Bytyçi: Hashim Thaçi vs Aleksandër Vuçiq

Aleksandër Vuçiq ka fajësuar qeverinë e Kosovës për atë që ai e quan "dështimi i samitit të Parisit", duke akuzuar se "Prishtina me taksën për mallrat serbe u bë pengesë e këtij samiti". Sipas Vuçiq, qeveria e Kosovës "nuk është e interesuar për bisedimet dhe dialogun me Serbinë", ndaj dhe Haradinaj "nuk dëshiron ta heq taksën për mallrat serbe që hyjn...

Fahri Xharra: O shqiptar, mendo si hebre!

“Hapni sytë e shikoni realitetin me sy, shihni se jemi vendi ma i mbrapambetun i Europës e konkurojmë edhe për botën. Pse?… Mjerisht duket se tash shumë kohë ne nuk na punon logjika si tjerëve: i thurim lavde vedit për mbrapambetjen tonë, turpet i quejmë ‘virtyte të larta të kombit’. Jemi verbue shpirtnisht ...

Fatmir Ceci: Nje” komete e vogel” dashurie mes pluhurit te librave

Ka  nje yllesi  arsyesh  se perse Romani  “Djaloshi vinte nga deti” i autorit Gjergji Miallari  duhet lexuar  .  Ne veshtrimin  e nje lexuesi  une  do te vecoja  disa syresh  me te  kapeshme me sy e gjykim  te pare ne siperfaqe e brendesi  te valezimeve te tij...

Astrit Lulushi: Atdhetarizëm ideal

Çdo gjë është fallco; njeriu, jeta, tani edhe natyra nuk është vetja. Të gjitha janë ndryshe nga ç’ishin kur filluan, të gjitha bëjnë të kundërtën e asaj që duhej të bënin. Por devijimin më të madh e ka pësuar njeriu....njerëzimi, sepse ç’është populli, veçse një njeri i shumëzuar? Mendësia...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora