E premte, 05.06.2020, 10:50 AM (GMT+1)

Search by date: 6/26/2019

Dy Botë, romani i dytë nga Elvi Sidheri

DY BOTË është krijimi i dytë në prozë i Elvi Sidherit, pas romanit të parë Emigrantja, që fort shpejt do të vijë në botimin e shtypur, pas përpunimit të fundit, dhe përbën një vazhdimësi letrare në stilin e të shkruarit të autorit të tij, në nuancat, përthyerjet, këndvështrimet, mendësitë, personazhet, pikëtakimet kulturore...

Sami Repishti: Në Shqipëri - mungesa e shoqënisë civile ashtë fatale

Në vendin tonë, ashtë krijue nji gjendje që nuk mund të përfundojë me suksese. Përkundrazi, të gjithë frikësohemi se në ditët e ardhme do të kemi trazime dhe ballafaqime qëmbartin rrezikun e përleshjeve fizike në sheshet e qyteteve dhe rrugët e katundeve tona. Ka arsye me ...

Homazh për Ramadan Asllanin

Ndërroi jetë Ramadan Asllani gazetar, publicist, poet, mësimdhënës. Është autor nga komuna e Ferizajt, i cili ka botuar disa libra me karakter monografik historik e dokumentar, autor i vëllimeve poetike, filmash dokumentarë etj. U mor edhe me shkrime kritiko-letrare. Gjatë dekadave të pasluftës kishim ...

Prend Buzhala: Homazh për Rrok Berishën

Edhe një lajm i pikëllueshëm në Ditën e Sotme: shkoi në amshim gazetari, veprimtari e krijuesi letrar Rrok Berisha (5. 8. 1956 - 26 qershor 2019). Pas luftës, kishim një bashkëpunim domethënës në lëmin e letrave; po ashtu, ishim së bashku në nënshkrimin e Peticionit kundër rishikimit të historisë...

Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave

Kthimi në Tokë i Roger Federerit. Përgatitje e fortë për turin e Wimbledonit. Në moshën 37 vjeçare, ai nuk ka asnjë pretendent. “Nuk e di sa larg dhe sa kohë do të vazhdoj kështu. Cfarë mund të bëj më tepër », shprehet kampioni i të gjithë kohërave të tenisit botëror. Kur ke patur fatin të takosh tenistin me...

Zymer Mehani: Poezia për fëmijë e poetit Fadil H. Curri

Tanimë, emri i shkrimtarit Fadil H. Curri sigurisht se është i njohur për lexuesit tanë me një bagazh të gjerë veprash zhanresh të ndryshme, si poezi, publicistikë, kritikë letrare etj., e tash me vëllimin “Në kraharor të gjyshit” po na rishfaqet edhe si poet i letërsisë për fëmijë...

Hajrush Redenica: Nëna që rriti më shumë se gjashtë parë jetimë

Nëna Hana u lind më 10 / 06 /1933 në fshatin Lisock nga prindërit Bajram e Hafize Zuzaku. U rrit në një familje bujare dhe patriotike dhe qysh e re iu rrek punëve të shtëpisë dhe të bujqësisë e blegtorisë.Nëna Hanë qëndroi në Lisock të Dardanës pë 18 vjet rresht dhe si e re u martua me një djalë shumë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora