E hene, 13.07.2020, 11:39 AM (GMT+1)

Search by date: 6/25/2020

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Sikur smira të ishte virus...?!

Dita e parë pas izolimit! Ishte dhënë  “leja e superiorëve” për të dalë në rrugë.I armatosur me maskë e me dorashka, ecja kuturu i përhumbur në botën time  apo guaskën e vetmisë të detyruar nga lufta e padukshme mikrobiologjike e “Korona virusit”.  Gjendja e tensionuar më troket si çekan në tru, duke...

Antonio Bellusci: Rrugëtimi i një arbëreshi

Në vitin 2006, miku ynë arbëresh, Francesco Calima, kërkoi nëse ne, miqtë e tij këtu në Tiranë, mund të kontribuonim në vendosjen e një busti të Skënderbeut në Spezzano Albanese, Kalabri.Përmbushja e kësaj kërkese ishte gjithashtu nxitja për themelimin e shoqatës “Pal Engjëlli”, si dhe krijoi...

Enciklopedi Kadareane

Në hulumtimet kadareane, sa herë kemi hyrë në një linjë të caktuar, për të gjetur të dhëna të reja për përhapjen dhe vlerësimin e krijimtarisë, kemi gjetur një e disa linja, të lidhura në një sistem të pandërprerë, që zbulon vetveten. Prandaj, drejtimin tonë e ka prirë vetë vepra e metavepra kadareane...

Resmi Osmani: Pengu i një miqësie të vonuar

Mëngjesin e 15 qershorit, si zakonisht hapa kompjuterin.Në feisbuk, që në krye, mu shfaq porteti i Moikom Zeqos dhe sipër tij tre fjali që lajmëronin ikjen e tij nga jeta. Kumt i kobshëm në vetëm tri fjali. Nuk u besova syve, thashë se dikush kishte lajthitur,hyra te gazetat.Lajmi ishte i vërtetë. Më hipi një...

Gjekë Gjonaj: Rezart Cungu kampion i ri i Malit të Zi

Tenisti i mirënjohur i Klubit  “ Belvi”  Rrezart Cungu  nga Ulqini  në qytetin e tij të lindjes  zuri vendin e parë  në Mal të Zi në kampionatin shtetëror i cili përfundoi javën e kaluar  në Ulqin.  Rrerzart Cungu titullin kampion të Malit të Zi në kategorinë e seniorëve  e fitoi pasi   e mundi lehtësisht në finale bartësin...

Remzi Limani: Dr. Bardhyl Maliqi, Shprehësi imagjinare e botës së fëmijëve

Dr. Bardhyl Maliqi, para lexuesit tonë shron studimin e tij letrar prej njeriu të thirrur, për t'i zbërthyer në fjalë veprat e shkrimtarit tonë, Mexhid Mehmeti dhe, duke e lexuar këtë analizë të përthekuar mirëfilli, unë flas me dy njerëz. Me njërin në cilësinë e shkrimtarit të analizuar dhe me tjetrin, në cilësinë e studiuesit të angazhuar...

Saqipi: Aktakuza kundër Presidentit Thaçi, sulm kundër procesit dialogues

Ngritja e aktakuzës nga Prokuroria Speciale në Hagë, ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe ish kryetarit të Parlamentit republikan të Kosovës Kadri Veseli, ka ngjallur reagime edhe në rajonin e Luginës së Preshevës.Duke e komentuar për , aktakuzën ndaj dy personaliteteve kyçe të politikës ...

Jusuf Zenunaj: Çelësi i luftës

Heshtim, heshtimsi në gjumë "pushojmë",mbas fjalëve të të mëdhënjevesi gjithmonë vrapojmë ?!Kem shtet e nuk guxojmënjohje të reja të kërkojmë -Vuçiqit plagët t'ia " lëndojmë ",as në Washington s'mundemi të ..

Përparim Hysi: Të shkruash në kohë Pandemie

Sapo lexova romanin në dorëshkrim të MYSTEHAK XHEMALIT dhe po mundohem të sjellë përshtypjet e mia. Ky roman është shkruar në"kohë pandemie" dhe,pikërisht, në këtë kohë, kur të gjithë jetojnë nën  trysnisë e frikërave që nuk janë imagjinare, shkrimtari ,MYSTEHAK XHEMALI jo...

Hilmi Saraçi: Asociacioni

Tani  gjatë zhvillimit dhe të ndërtimit të shtetit të Kosovës pas pavarësisë, jemi dëshmitarë të shumë lëvizjeve   “demokratike “, të cilat pa pushuar po reflektojnë problem për të ardhmen e Republikës së Kosovës.Sikur jemi bërë “bajat” dhe mjaft nervoz për të gjitha këto lëvizje pa ndonjë zgjidhje të duhur, ...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora