E merkure, 03.06.2020, 10:31 PM (GMT+1)

Search by date: 6/25/2019

Enver Bytyçi: Retorika hitleriane e milosheviçiane e Edi Ramës!

Në takimin elektoral të zgjedhjeve parti-shtet të 30 qershorit në Përmet, Edi Rama deklaroi - “Nuk ka më që Partia Socialiste të merret zvarrë nga Sali Berisha dhe ne të hapim rrugë. Partia Socialiste nuk është më ajo që kemi parë deri tani që i hap rrugë budallait. Që socialistët të bëjnë...

Reshat Kripa: Deri kur do të na udhëheqin rrugaçët

Para syve më dalin vargjet e mrekullueshme të Vaso Pashë Shkodranit:“O moj Shqypni, e mjera Shqypni,   Kush të ka qitë me krye n'hi?   Ti ke pas kenë nji zojë e randë,   Burrat e dheut të thirrshin nanë.”Dhe më poshtë:“Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?  Po sikur lisi i rrxuem përdhe”...

Thanas Gjika: Përshëndetje zotit Lek Pervizi në 90-vjetorin e lindjes

Të arrish të nëntëdhjetat aktiv si Lek Preng Pervizi, është një bekim nga Zoti, një mbrekulli, një rast i rrallë në jetën njerëzore, jo vetëm të shqiptarëve. Ai ka jetuar në tre shtete të ndryshme: Shqipëri, Itali dhe Belgjikë ku ka përjetuar të mirat dhe të këqiat e katër sistemeve shoqërore...

Gani Mehmetaj: Parlamenti i 4000 dhomave!

Kanberra, ndryshon nga Sideny, Melburni e Adelaida. Është kryeqytet i administratës federale, ku nëpunësit e qeveritarët vijnë të shërbejnë, bëjnë karrierë politike e kthehen nga kanë ardhur. Shteti është punëdhënësi më i madh. Kanberra nuk e ka jetën dinamike që ua ofron Melburni, Sidnei dhe Adelaida...

Saimir Lolja: E ka lexuar njeri Kushtetutën?

Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë është e shkruar thjeshtë që domethënë se është lehtësisht e kuptueshme saktë siç është e shkruar. Ajo që shkakton habi është se duket që Kushtetutën ose nuk e kanë lexuar ose nuk kuptojnë çka përpiqen të lexojnë ose me dashakeqësi e keqkuptojnë dhe e keqzbatojnë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora