E hene, 13.07.2020, 01:14 PM (GMT+1)

Search by date: 6/24/2020

Sinan Gashi: Aleksandër Moisiu dhe Bekim Fehmiu, dy gjeni të skenës

Aleksandër Moisiu dhe Bekim Fehmiu  janë dy personalitete kulminante të artit skenik botëror. Është interesat se vetëm një vit pas vdekjes së gjeniut të teatrit A. Moisiu, u lind Bekimi; sikur ia la amanetin të vazhdojë përkushtimin skenik, si vazhdimësi e vlerës artistike, e mesazhit artistik ndër breza dhe në ...

Bardhyl Maliqi: Për kë bien kambanat

Kushtuar krijuesit elitar Moikom Zeqo dhe poetes gjermane Silke-Liria Blumbah Për kë bien kambanat tani në pragmbrëmje?Silka dhe Moikomi s’janë më. Jo! Goja dot s’ma nxë!Për kë bien  kambanat e së ardhmes, them,sa  ato të së tashmes kemi njëmijë vjët që i dëgjojmë.Nga të gjitha përvojat...

Sejdi Berisha: Mesazhi i jetës që përkundet në djepin e kohës dhe të dhembjes

Krijuesit e mirëfilltë, edhe kur shkruajnë, ata përpiqen që përveç ngjarjes dhe temës që shtjellojnë, mesazhin e tyre ta bëjnë sublimë të jetës dhe të veçantive të saja, të cilat shpeshherë sikur shndërrohen në obligim njerëzor dhe rrugëtim jetësor të vetë krijuesit. Për këtë arsye, temat që trajtohen në librin me tregime “Pesha e lotit” të autorit Tahir Bezhani...

Den Hata: Peshorja e çakërduar e drejtësisë së re

Reforma në drejtësi u bë kohë që ka filluar të implemenohet dhe si një vend që ka pasur një nder sistemet e drejtësisë më të korruptuar në gjithë botën, natyrisht që pritshmëritë nga të gjithë qytetarët ishin shumë të larta. U përmend shpesh herë si arritje nga qeveria, u financua nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës...

Fran Gjoka: Origjinaliteti i shkrimtarit Viron Kona

Për shkrimtarin Viron Kona, tashmë me një korpus të gjerë të krijimesh letrare -artistike për të rritur e fëmijë, është folur dhe shkruar shpesh. Janë me dhjetëra artikujt e shkruar për të nga studiues, shkrimtarë, gazetarë, dashamirës dhe lexues të pasionuar të librave të tij. Dhe, të gjithë ata që shkruajnë...

Rrjeti i Mërgimtarëve: Apel drejtuar BE-së

Neve rrjeti i mërgimtarëve Shqiptar në botë në prag të bisedimeve- dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mbi nënshkrimin e një marrëveshje paqësore mes Kosovës dhe Serbisë që do të mbahet më 27. Qershor. 2020 në Uashington DC me ndërmjetësimin e emisarit të Presidentit të SHBA , Donald Trump...

Kalosh Çeliku: Nënëmadhja do na bëjë sot fëmijë në shkolla shqipe

Rrëzë Kalasë kaçakëve të Zajazit, ende vonohet Pranvera. Nuk këndojnë zogjtë, nuk fluturojnë dallëndyshet, ende nuk kanë ardhë lejlekët. E, në anën tjetër: Patriotët e vonuar, nuk zbresin dot nga foltorja. Bina. Sheshi. Rrëzë kalasë Dardane, përpara Muzeut të Luftës Nacional Çlirimtare, e skuqin me...

Marjan Sebaj - Sopi: Një herë lind për të mos vdekur askurrë

Si e kujtoj unë mikun tim të paharruar dhe shumë të dashur z. Sabri Berisha,?!Ferizaj nuk është edhe qytet shumë i madh, por ka dashuri të madhe, nuk ka edhe shumë nacionalitete në te, por ata që jetojnë aty kanë harmoni e jetojnë në paqe e dashuri mes veti, nuk është qytet i fakulteteve të shumta...

Kostandin Vogli: Një grusht dhe nga fshati i braktisur

Fshati Piqeras është i vendosur në një pllajë që ngrihet nga ana e detit në një lartësi mbrojtëse nga pirateria, si vapor gjigant që zgjatet afërsisht një kilometer. Ngrihet pak në pjerrësi deri në qëndër ku janë të përqëndruara dyqanet e fshatit dhe kisha e Shën Thanasit. Deri aty është pothuajse gjysma...

Fritz Radovani: Dokument i pabotuem i At Gjergj Fishtës

Janë tre muej që At Gjergj Fishta O.F.M., Françeskan dhe Deputet në Këshillin Kombtar, gjindet n’Amerikë, e shumë kush nder Shqiptarë të ktûshem, qi endé s’kanë pasë rasë me u pjekë me Tê, janë interresue të dijnë qellimin e t’ardhunit të Tij në Botën e rè – n’Amerikë...

Qazim Namani: Gjurmë të Xehetarisë në Ulpianë

Vendbanimi i Ulpianës u zhvillua rrënzë kodrinave të pasura me minerale të Malësisë së Gallapit dhe tokës pjellore të fushës së Kosovës.Kodrinat xehetare pranë Ulpianës u formuan si rezultat i erupsioneve vullkanike në kohë shumë të hershme. Si rezultat i ftohjes së masës së ...

Tajar Zavalani: Ferexheja dhe qytetërimi

Rryma përparimtare që ka kapur shoqërinë shqiptare është kaq e fortë sa pozitat e botës së vjetër po vihen një pas një në rrezik. Të vjetrit e ndjejnë se nuk mjafton vullneti i tyre dhe forca brutale për të ruajtur këto pozita dhe prandaj përpiqen të përligjin prapështinë e botës së tyre me argumente...

Ndue Ukaj: Tonelata letra të quajtura diploma, por pak dije e emancipim

Sot, shqiptarët kanë dhjetëra universitete, me qindra shkolla e kolegje, por asnjë shkollë nuk e meriton një epitet të tillë çfarë i jepte Konica Shkollës Jezuite. Pra, pas më shumë se një shekulli, shqiptarët nuk kanë një referencë kaq të fortë morale e kulturore, një mostër kaq përfaqësuese për të krahasuar...

Edison Ypi: Biçikleta

Biçikleta ishte një rraqe metalike pa moshë. Si sot edhe para edhe pas dhjetë vjetësh mbetej gjithmonë as e re as e vjetër.Biçikleta ishte një "imobiliare" e lëvizëshme që trashëgohej, shitej, falej, këmbehej, vidhej, flinte, zgjohej, plagosej, rënkonte, sëmurej, shërohej, por kurrë nuk vdiste...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora