E merkure, 20.11.2019, 06:05 PM (GMT)

Search by date: 6/24/2019

Frank Shkreli: O Zot ky është vendi ynë, na ndihmo!

Të djelën që kaloi ishte për një vizitë në Nju Jork, Shkëlqesia e tij, Imzot Gjergj Meta, Ipeshkëvi i Rrëshenit, në Mirditë. Me këtë rast ai celebroi një meshë solemne në Kishën Katolike Shqiptare, “Zoja e Shkodrës” në Scarsdale të Nju Jorkut më 23 qershor. Megjithëse larg nga Shqipëria, shqiptarët...

Prend Buzhala: Molla e grindjes

Nëpër shkrime e në të folurit e përditshëm e dëgjojmë shpesh shprehjen ose frazemën: "mollë sherri", "molla e grindjes". Erinitë në miret antike, përmenden si perëndesha të hakmarrjes. Sidomos perëndesha e hakmarrjes, Erida, mishërim i së keqes . Ndër mileniume, popujt e përvetësuan këtë shprehje...

Resmi Osmani: Rrëfimi i shtëpisë – gërmadhë në Çamëri

Nata ishte e qetë.Hëna e plotë kalëronte midis yjeve dhe derdhte tatëpjetë dritën e zbehtë.Diku në një lis,jehonte thirrja vajtimtare e Gjonit në kërkim të qyqe-motrës së humbur. Në kodrën e ullinjve, i vetmuar, dergjej në lëngatë  skeleti i gurtë i shtëpisë së djegur, të vidhisur, me rrënojat e gurëve...

Kadri Tarelli: Luftëtar Bylbyl Breçani!

Bir Tropoje, Bylbyl Breçani,Të thërret kombi dhe vatni.Porsi shqipe zbrite nga mali,Këngën tënde, kush e ndali? Një zë ushton, nga Dardania,-Këtu më, s’ka vend Sërbia.Boll na sundoi ky hasm i zi,Këtu i thonë shqip, shqipëri...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese