E hene, 13.07.2020, 01:38 PM (GMT+1)

Search by date: 6/23/2020

Mustafa Kruja: Esat Pashë Toptani

Nji nga personalitetet shqiptare qi gjatë nji perjode tetë vjetsh (1913-1921) ka luejtun rolin mâ fatkeqin t’asaj kohe për kombin e vet. E qi, sikur mos t’i kishte pasë armatosun fat’i Shqipnisë dorën nji djaloshi të rrëmbyem prej patrijotizmit për me ia shkurtuem jetën, ndoshta do të kishte qênë thjesht fatal...

Nikë Gashaj: Participimi politik i pakicave kombëtare

Çështja e përfaqësimit politik të pakicave kombëtare është ndër problemet qendrore të përfaqësimit demokratk, sepse prek në vetë themelet e demokracisë – të parimit të barazisë politike, nga e cila rrjedh  dhe e drejta për përfaqësim të barabartë.  Nëse pakicat nacionale nuk janë të përfaqësuara në mënyrë...

Resmi Osmani: Bota e magjishme e përrallave

E kush nuk është rritur me përrallat?Ato janë të lashta dhe të përcjella gojarisht brez pas brezi, që në ato kohë kur nuk ishte drita elektrike, as radio, kinema e televizor. Ishin pjesë e shkollës së jetës, që mbushnin boshllëqet. Përcillnin te brezat dituri, mënçuri, guxim e trimëri, vyrtytet më të mira njerzore që ...

Enver Bytyçi: Fitorja shumëdimensionale nacionaliste e Aleksandër Vuçiç

Aleksandër Vuçiç është tashmë më i fuqishëm sesa Milosheviçi. Në votimet e djeshme në Serbi ai fitoi 189 vende në parlamentin prej 250 vendesh, duke fituar kështu 75 përqind të deputetëve nga 67 përqind që duhen për ndryshimet kushtetuese. Së bashku me partinë socialiste të Milosheviçit, të drejtuar nga...

Neki Lulaj: Mendjemprehti

Ishe dhe do ngelesh dritë e pasosurNë Panteonin tonë kombëtarMe rrënjë të thella urtësije stamposur.Në Shestan, Ulqin dhe tej, në Ulpianë Dikur e dhe para Kosovës “Betimin e Hipokratit“E mbeti kurdoherë fjala jote urë mirësije...

Florim Zeqa: Ndarja nuk është zgjidhje!

Edhe gjatë periudhës rugoviane, ka pasur tendenca përçarëse për ndarjen e LDK-së, por falë lidershipit të Ibrahim Rugovës, nismat e tilla janë neutralizuar me kohë dhe pa u vërejtur shumë në opinionin publik.Pas shkuarjes në amshim të liderit historik Ibrahim Rugova, brenda...

Edison Ypi: Selfie

S’po ta var kush ? Të kanë lënë pas dore ? S’po ta vlerësojnë sa duhet diturinë, karakterin, zemërgjerësinë, zjarrin që të djeg në gjoks ?Është padrejtësi e madhe që duhet ndrequr urgjentsht.Për të realizuar pretendimet që me të drejtë i ...

Bardhyl Mahmuti: Në prag të dialogut në Uashington

Kërkesa për t’i “dhënë diçka Serbisë”, që ambalazhohet “si kompromis”, është kërkesë për të kënaqur xhelatët që kryen gjenocid në Kosovë.Në prag të takimit të 27 qershorit të delegacionit të Kosovës dhe të Serbisë në Uashington gjithnjë e më tepër përsëritet deklarata e ...

Libra të rinj: Botohet “Adrenalina e një titisti” nga Shefqet Dibrani

Këto rrëfime janë rezultat i zhvillimeve politike në Kosovë dhe brenda vetë Lidhjes Demokratike të Kosovës. Në zgjedhjet e 6 tetorit 2019, LDK-ja doli përsëri humbëse, por mania për ta kthyer humbjen në fitore, mbetet ves i atyre që janë të prekur nga adrenalina, sëmundje kjo që ua dobëson arsyen e të ...

Atdhe Geci: Recital i Dardanit

Kosovë Dardane bjeri heshtjesqë heshtë, këndo me sa fuqi kebjeri kitares me të tëra oktavatnë dhomë, në banjo, në balkonkëndo nëpër të gjitha shtëpitëmbushi rrugët me veten tëndetë dëgjoj toka e të dëgjoj qielli...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora