E hene, 13.07.2020, 01:00 PM (GMT+1)

Search by date: 6/22/2020

Xhelal Zejneli: Shkrimtarët dhe terrori i kuq

Periudha e pas Luftës së Dytë Botërore për shkrimtarët dhe intelektualët shqiptarë qe bërë një apokalips. Veçanërisht vuajtën shkrimtarët e shkollës katolike shkodrane. Krerët komunistë fortesën katolike e quajtën çerdhe të reaksionit. Diktatorët paralajmëruan se udhëheqësit kishtarë, “para gjyqit...

Kozeta Zylo: Homazh për Dardaneshën e Lirisë, Nekibe Kelmendin

Në ditën e ikjes tënde, o Dardanesha e bukur shqiptare, ndjeva dallgët e oqeanit me krah pulëbardhash të rreshtuara njera pranë tjetrës të cilat dukeshin sikur bënin homazh për ty motra ime prej Kosove!Ndërsa përgjatë Manhattanit në kerthizë të botës, një shatërvan në mes të OKB-s ndali rrjedhjen e ujit, aty ku...

Gëzim Llojdia: Moikomi, një murg i letrave shqipe

Aty nga fillesa e viteve ’90    poetin dhe studiuesin Moikom Zeqo  e gjeje duke rendur pas poetit Dritëro.Ishte koha kur ngjau Kongresi i socialistëve dhe ai ishte një ndër socialistët e moderuar madje më vonë u vendos për ca kohë edhe ministër i Kulturës. Ai mbante shënim ose i regjistronte çdo gjë që thoshte Drithëroi...

Qazim Namani: Vushtrria vendlindja e çetnikut Živko Gvozdić

Kronisti osman Evlija Çelebiu gjatë udhëtimeve të tij nëpër trevat shqiptare në mesin e shekullit XVII, ka lënë disa të dhëna me interes për vendbanimet dhe popullatën shqiptare në Kosovë.  Çlebiu kur e përshkruan rrjedhën e Lumit Gnalab, (Lab) thotë se rridhte prej Albanie, dhe përmes qytetit të Mitrovicës...

Tahir Bezhani: Muharrem Kurti - Kufiri i Gjakut

Letërsia shqipe përditë e më shumë po pasurohet me emra të rinj në të gjitha gjinitë letrare. Njëri ndër autorët më të spikatur që po bën bujë në letrat tona shqipe viteve te fundit,  është padyshim,  emri i Muharrem Kurtit, i cili me punën e tij të palodhshme,  ka përvetësuar  lexuesin,  dashamirët e artit letrar në...

Mero Baze: Vjosa Osmani si “Vetvetja” ose si “Vetvendosja” në LDK

Ka një lexim jorealist të asaj që ka ndodhur me shkarkimin e Vjosa Osmanit nga postet drejtuese në LDK. Dhe leximi jorealist nuk vjen aq shumë nga dashuria për Vjosa Osmanin e idhtarëve të partive të tjera, por nga urrejtja që kanë për LDK ose më mirë të themi, nga rasti që kanë për të hedhur një gur më...

Edison Ypi: Qeveria ime

Qeveria ime do ketë prioritet largimin e budallenjve nga jeta publike. Arritjen e këtij objektivi madhor, qeveria ime nuk do ta bëjë si budallenjtë e meritojnë, me krematoriume hitleriane, furra gëlqereje, turrë drush, helmime, mbytje, por përmes reduktimit të rolit të budallenjve me metodën përça e sundo. Duke i ngatërruar pra ...

Ramiz Lushaj: Bisedë me kryetarin e Shoqatës “Skivjani” në Zvicër

Me rastin e vazhdimit të punës në qendër të Skivjanit, për rrumbullakësimin infatsrukturor të qendrës së fshatit Skivjan në Gjakovë, punë kjo që po bëhet me financimin e Shoqatës “SKIVJANI” me seli në Zvicër, Gazeta  e shfytëzoi rastin e mirë për të zhvilluar një intervistë me kryetarin e Shoqatës “Skivjani” në Zvicër, zotni Bashkim Kasumaj...

Eshref Ymeri: Enciklopedia e mërisë evropiane dhe e përçarjes ndërshqiptare

Akademiku Hakif Bajrami është një personalitet i njohur i kombit tonë dhe zë një vend nderi në historiografinë shqiptare. Në këtë Ese ai ka bërë skanerin e politikës tradicionale evropiane në qëndrimin armiqësor që ajo ka mbajtur ndaj kombit shqiptar, si edhe, tërthorazi, ka nxjerrë në pah tragjedinë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora