E merkure, 16.10.2019, 06:07 PM (GMT+1)

Search by date: 6/22/2019

Kalosh Çeliku: Politikanët pa kokë në qafë

Moti kohë e kam pritur, që Shqipërinë e Sotshme ta godas një Tërmet i fuqishëm politik. Shkundë me të dyja duart e Rilindasëve Shqiptar, zgjojë nga gjumi shekullor. Edhe, atë pas “Ndryshimeve demokratike”, dhe rrënojë me themele gjatë këtyre viteve, politikën e tyre “madhore”. Politikë...

Ndue Ukaj: Mosmarrëveshjet politike janë bërë të padurueshme

Ngatërresat dhe mosmarrëveshjet politike shqiptare janë bërë të padurueshme, aq të mëdha e aq të fëlliqta, sa nuk ka mendje racionale që mund t’u jep shpjegim. Thjesht, marrëzitë politike shqiptare kanë dalë përtej mundësive që ofrojnë dijet e ndryshme humane për t’i kuptuar, gjykuar...

Fritz Radovani: Mark Kakarriqi dhe Shkodra e tij

24 QERSHOR 1942 Vdiq i helmuem shkodrani Mark KAKARRIQI, një nder figurat ma të spikatuna Atdhetare Shqiptare, i formuem me kulturë europjane Perëndimore, që me perkushtim të posaçem e vuni në sherbim t’ Atdheut dhe Shkodres së Tij të shtrenjtë...

Luan Kalana: Sami Frashëri - Ideolog i Rilindjes kombëtare

“Gjuha Shqipe-nje nga gjuhet me te vjetra ne Bote…”“Fjalet e ashtuquajtura “huazime”apo turqizma, jane Fjale te vjetra Shqipe...”“Turqishtja ka huazuar, (marre )me shume fjale Shqipe, se cdo gjuhe tjeter..”-Sami Frashëri i njohur në kohën e...

Doli nga shtypi libri: Qytetet e Ilirisë i Gani Mehmetajt

Justiniani, perandori ilir i Romës, ndërtoi vetëm në Dardani tetë qytete të reja dhe meremetoi pesëdhjetë e një qytete tjera. Në Epirin e ri (Shqipëria e Mesme) ndërtoi tridhjetë e dy qytete të reja dhe meremetoi 36 tjera, ndërsa në Epirin e vjetër (Shqipëria jugore) ndërtoi tetë qytete të reja...

Sevdail Hyseni: Agustin Gjinaj - Shokë...

Të enjten e 20 qershorit, në Prishtinë, në Bibliotekën Kombëtare ”Pjetër Bogdani”, të organizuar nga Bashkësia Kulturore Shqiptare “Perspektiva”, nga Lugina e Preshevës, u mbajt përurimi i librit me ese, skica dhe portrete ”Shokë...”, të autorit shkodran Agustin Gjinaj...

Resmi Osmani: Letër urimi për ditëlindje mikut tim Prof. Ahmet Osja

I dashur miku im Ahmet,Gëzuar e për shumë vjet tetëdhjet vjetorin e lindjes!E kam si sot në sy, atë ditë shtatori të vitit të largët 1976, në hollin e kafes të hotel “Rozafës”, kur u takuam dhe u njohëm. Ishim të rinj, kishim plot gjëra të përbashkëta. Që nga ajo ditë, sido që rrodhën...

Agron Shabani: Pse urrejmë dhe paragjykojmë...?!

E kam (e kemi) thënë ose cekur shpeshherë se: çdo mengjes herët, njeriu zgjohët nga gjumi ose ngritët nga shtrati si qenie ose krijesë e trefishtë. Respektivisht, mbi bazën e trinisë ose trinitetit të njohur shpirti- mendja(truri) dhe trupi i njeriut.Në këtë kontekst të suspektshëm...

Lekë Mrijaj: Gjergj Tunaj - Bekimi i Prindërve

Fjala është për këngëtarin e mirënjohur Kosovar e klinas, z. Gjergj Tunaj, shkruan gazetari i pavarur shqiptar, Lekë Mrijaj.Këngëtari në fjalë është mjaftë i pranuar dhe shumë pëlqyer jo vetëm në trevat shqiptare por edhe në rrjetet sociale...

Zymer Mehani: O atdheu im

Prore, atdheu im për ty do t'këndojDhe në çdo varg timin emrin tënd e gjejPse dallgët e gjakut n'poezi m'vërshejnëE malli për ty kah lartësitë më shpjen E jotja qëndresë me fuqinë e flakës qielloreNë shpirt më frymëzon ma ndrit zemrën proreEmri yt-atdhe është një mrekulliMe vrull peshë më çon çdo tingull i tij...

Dedë Preqi: Do çmendet Daçiqi, nga lopa dëmtore do e pësojë viçi

Ministri i Punëve të jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, do të çmendet, sikur të mos e kishte braktisur ndjenja morale deri në këtë pikë, dhe kurrë më parë ky njeri nuk ka rënë më poshtë nga opinionet njerëzore dhe këtë ndjesi ia shtoi edhe këshilltari malazez në Ambasadën e Malit të Zi në Akara...

Përparim Hysi: Aleksandra Pasko - Copëza jete

Titulli i kësaj eseje është metaforik. Sidoqoftë, metafora dhe analogjia shkojnë dhe i rrinë pas trupit kësaj shkrimtareje që"nusëron" në fushën e letrave me librin "Copëza  jete". Por ç'janë, në fund të fundit,këto"shishe" që Aleksandra Pasko i ka mbushur dhe vazhdon t'i mbushë. Metafora ime është"vjedhur" nga antropologu ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese