E diele, 03.07.2022, 10:29 PM (GMT+1)

Search by date: 6/21/2022

Eshref Ymeri: Rama dhe Enver Hoxha, dy argatë-servilë të pështirë të Beogradit

Shumë intelektualë të formatit nacionalistë, në analizat e tyre kanë nxjerrë në pah servilizmin dhe natyrën prej argati të pështirë të Ramës në shërbim të serbosllavizmit, të përfaqësuar nga krimineli me damkë i Dardanisë Aleksandër Vuçiç. Nuk ka asgjë për t’u habitur nga qëndrimi i Ramës, i cili, është...

Flutura Açka: Ç’e do Brukselin kur ke Surrelin!

Zoti Kryeministër!Kush je ti që i jep të drejtë vetes të mos paraqitesh në Samitin e ardhshëm të Bashkimit Europian në data 23-24 në Bruksel, kushtuar veçanërisht Ballkanit Perëndimor?Ti je veç një ofiqar i lartë i shqiptarëve, që je aty me vota të vjedhura, të blera, të grabitura, gjë e njohur botërisht...

Nikoleta Kovaçi: Unë dhe Lazarati

8 vjet ma pare u gjenda ne Lazaratin e sulmuem nga policia! Duke ditun synimet e ministrit kampion te Edi Rames, duke njohun ne thelb etjen e qeverise komuniste qe ishte instalue ne Shqipni, e shihja cdo bime te kesaj droge me meshire! E dija se edhe ata polica qe ishin aty, po si une...

Fritz Radovani: At Gaspër Suma

Asht e njenës prej Familjeve ma të vjetra qytetare Shkodrane, që i dha këtij qyteti klerikun Don Lluk Suma dhe, plotikan të njohun Angjelin Suma dhe oficerin Guljelm Suma. At Gaspri ( I pagzuem Mikel) asht i biri i Gasprit dhe i Roza Shirokës. Asht le me 23 Mars 1897. Shkollen fillore dhe të mesme i ka...

Florim Zeqa: Pa nivelizim të pagave nuk ka paqe sociale!

Shkaku i sundimit antivlerave dhe pseudopatriotëve në Kosovën e pasluftës kemi anashkalim deri në përbuzje të vlerave njerëzore dhe kombëtare. Si pasojë e nepotizmit dhe klientelizmit, vendet e intelektualëve dhe atdhetarëve në qeverisjen e vendit po i zënë injorantët dhe pseudopatriotët...

Lutfi Alia: 'Të mbrojmë shëndetin nga sëmundjet që shkakton tymi i duhanit'

Tymosja e duhanit mbetet problem shqetёsues për shoqёrinё dhe shëndetësinë në nivele botërore, është faktor madhor i dëmtimit të shëndetit të popullatës, është drogë e lehtë e lejuar nga të gjitha shtetet, është një e keqe e globalizuar. Tymosja e duhanit shkakton tabagismin, sëmundje që fillon me dipendencën ndaj nikotinës dhe...

Bardhyl Maliqi: Kur flasim për poezinë

Të flasim për poezinë për ne profesionistët është relativisht e lehtë, por kur është fjala për poezinë e fëmijëve tanë apo motrave tona edhe për ne është relativisht e vështirë. Mos  e teproj me lëvdata apo me qortime. mos nuk më kuptojnë si dhe sa duhet së pari ato vetë, pastaj dhe fëmijët e tyre? Mos unë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora