E hene, 13.07.2020, 01:34 PM (GMT+1)

Search by date: 6/21/2020

Sinan Gashi: Vepra e parë për Historinë Shqiptare

Libri i historisë shqiptare që mban titullin “T’nnoλunat e Scć8pniis” shkruar prej gni Gheghet ći don vênnin e vet (pseudonim), e botuar në Skenderie (Aleksandri) më 1898, është vepër e rëndësisë së veçantë: se është libri i parë i kësaj natyre dhe se është autori i parë që ka këso njohurish për gjenin shqiptar...

Frank Shkreli: Të gjithë për Kongresmenin Eliot Engel

Thonë se miku i mirë njihet në ditë të vështirë.  Në ditët më të vështira, Kongresmeni demokrat nga Nju Jorku, Z. Eliot Engel ka qenë dhe vazhdon të jetë mik shumë i mirë i shqiptarëve për një kohë të gjatë.  Për aq gjatë, në të vërtetë, sa shpeshëherë e pyes veten se si nuk u lodh ky ligjvenës...

Haxhi Mehmetaj: Stela e antroponimisë ilire nga Kosova

Në fshatin Peqan i Vogël të komunës së Suharekës në korrik të vitit 2019, gjatë hapjes së themeleve për ndërtimin e një shtëpie, në vendin e quajtur “ Të Kisha” u gjete një monument epigrafik mbivarrorë - stelë e tipit dardan. Stela është e punuar nga guri gëlqerorë dhe lëmuar  vetëm ana e përparme...

Mel Uka: Amulli e madhe ndër shqiptarë

Është një amulli e madhe ndër shqiptarët, për sa i përket të kaluarës së tyre. Kur dihet se pësuan një tendosje të rëndë nën hijen e "doktrinës komuniste", e cila doktrinë u sajua nga ideologë që ishin në lozhat masonike. Këta ideologë nuk e plasuan kundrejt etnisë së Ilirisë, por, me synimin...

Mevlud Buci: Një Korab - kompozitor

U hap fjala e u drodh RunjaValët Drini seç i ngriti,I nis vajet nënë AjkunaU nda nga jeta Rim Tomçini. Kullë e fis me gen hyjnoriDritë e këngës-hov vigani,Kurorë bjeshke kompozitoriPërparim Tomçini,bir dibrani...

Shefqet Dibrani: Prej misticizmi deri në realitet

Libri “WHO ARE WE NOW” (Kush jemi ne tash?), i poetit arbëresh Mario Belici, erdhi si një provokim i mirë për letërsinë shqipe të Kosovës. Ky libër thotë se ishte një djalë që rritej diku ndër arbëreshët dhe murmurimat e tija poetike nuk dëgjoheshin. Ishte një zë krijues që po lindte dhe ai dëshironte të ...

Valbona Hadri: Në pritje

Përballë  hënës së plotëkëmishës së valës së detitshenjëzohej ndjesia e dashurisënë zemrën e djaloshit. Dashuria për të bukurënngjallë shpirtin e tij prej krijuesipër t'i vargëzuar fjalët e veshura në arçdo fjalë që përmbushë gjallërinë e tij...

Blerim Latifi: Konfuzioni

Në vitin 2004 filozofi gjerman Jurgen Habermas kishte botuar një libër me titull “Perëndimi i përçarë”. Në atë libër Habermas ekzaminonte hendekun që sa vinte e zgjerohej midis Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës rreth çështjeve të politikës globale. Shkëndija e përçarjes së madhe midis tyre ishte ...

Florim Zeqa: Mbivlerësimi dhe vetëkënaqësia bumerang për Vjosën

Përderisa "shprehja e lirë" kundër vendimeve të qeverisë në një studio televizive, Agim Veliut i kushtoi me shkarkim nga posti i ministrit, veprimet serike dhe të pandërprera kundër partisë, Vjosa Osmanit i kushtuan me shkarkim nga postet partiake dhe jo vetëm kaq. Ngase pas kësaj furtune, Vjosa Osmanin...

Demir Krasniqi: Rrahim Samiu – Komandant Zogu

Plot me krenari –  e,  çiftelinë e kam marrë n’ dorë –Do t’ këndoj  lavdi – e , këngë për një dëshmorë !Për Rrahim Samiun – atë Komandant Zogun ,Që nderoi  shqiptarët , atdheun , Pollogun !...

Sevdail Hyseni: Burdushi i Luginës...

Një Burdush me prognozën "fejk",I ka shtrirë krahët porsi një lejlek! Me sqepin e gjatë e këmbët si shtizë,Provon Bujanocin ta fundos në krizë! Shan e shpif me rend çka i del përpara,Sidomos n'zgjedhje kur shtyhet në gara...

Jusuf Zenunaj: Nën hijen e "Rugovizmit"

Nën hijen e "Rugovizmit"moti gjallon partia,çelës " i fitores "mashtrimi e tradhtia.Ditën bën pazare,për ardhjen në pushtet;pa i rënë muzgu tokë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora