E hene, 13.07.2020, 12:50 PM (GMT+1)

Search by date: 6/20/2020

Erdha, Pashë, Dashurova, nga Mesdheu me dashuri

Erdha, Pashë, Dashurova, është romani i tretë i shkrimtarit dhe përkthyesit letrar Elvi Sidheri, që vjen për lexuesin në këtë fillim të stinës së verës, si një kontribut letrar, për t’i dhënë këtyre ditëve të pazakonta që jetuam përgjatë disa muajve, një tis normaliteti të paqtë, diçka që ngaherë ...

Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe

Kur bëjmë fjalë për kishën e familjes së Boletinëve në fshatin Boletin, na ofrohen burime të ndryshme shkencore. Të dhënat e trashëguara te popullata autoktone shqiptare flasin për një kishë të vogël, që njihet si kishë shqiptare, por që sipas literaturës së vonshme serbe, atë kishë kinse e paska ndërtuar një serb...

Gëzim Llojdia: Bylysi ilir

Në 31.3.2005  me vendimin Nr. 396,kryeministri i asokohe F.Nano shpalli  miratimin e kufijve dhe të rregullores së administrimit të Parqeve Arkeologjike të Shkodrës, Lezhës, Apolonisë, Bylisit, Amantias, Orikumit, Antigonesë, Finiqit  dhe Butrintit, në të Shkodrës, Lezhës, Apolonisë, Bylisit, Amantias, Orikumit...

Kalosh Çeliku: Lamtumirë delet e mia

Vite më parë, pas demonstrateve të studentëve në Prishtinë: Kosova Republikë (1981), dhe pas “ndryshimeve” demokratike në Trojet Etnike Shqiptare: Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal i Zi, Serbi dhe Çamëri, lindën plot parti politike të reja “demokratike shqiptare”. Mos, i përmend me emër, janë shumë...

Sinan Gashi: Floknajë

Tragjiken e bënte e vërteta se dashuronte njëkohësisht në dy drejtime: në njërën anë një zonjë që kishte përmasat e një bukuria mahnitëse, gjatoshe me vijëzime simetrike, të cilave po t’ia shtosh edhe lëvizjet me takt e timbrin melodik të fjalës, të mahniste. Madje kjo të bënte të tillë edhe për një respekt, duke e ditur një historik të ...

Florim Zeqa: Amerika forca mbrojtëse dhe garantuese e pavarësisë sonë!

Ashtu edhe siq pritej, përballja e parë dhe më e mundimshme e kësaj qeverie është dialogu me Serbinë. Sado i pakëndshëm dhe i vështirë, dialogu me Serbinë është i pa alternativë dhe i pa prolongueshëm.Pikëpamjet e kryeministrit Hoti sa i përket dialogut me Serbinë, janë në përputhje të plotë...

Kozeta Zylo: Urime Ambasadore Sahatqija, Bijë e denjë e Kombit tim

Hapja e siparit të festimit të 10 Vjetorit të Pavarësisë së Kosovës në New York nisi me Shkollën Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit.  Ambasadore Sahatqija tha se: “Nisja e këtij karvani të ngjarjeve nga shkolla dhe nxënës që mësojnë SHQIP nuk ishte zgjedhje e...

Rrahman Hyseni: 18 Vjet veprim me shqiponjat e Medvegjës

Veshja popullore që sot pëlqehet të quhet kombëtare, autoktone, paraqet lashtësinë e një treve dhe pasqyron historinë e saj të kahmotshme. Pasqyrimi i trashëgimisë kulturore me traditat e saj, paraqet trevën dhe ekzistencën e saj. Nga begatia e veshjeve popullore të një treve në përgjithësi, themi se vajzat shqiptare...

Remzi Limani: Fjala e ngjyer bojëqielli

Jo rastësisht, tek poeti Fahredin Shehu fjalët pikojnë prajshëm dhe krejtësisht ndryshe nga pikat e fjalëve që i shohim dhe i lexojmë si formulime të papjekura në kuptimin e artit të shkruar. Pra, poezia e tij, ka kuptimin e të qenurit dhe solemnisht vishet me fjalën e arrirë, që na ...

Pislliqe albineske!

Kurti i  trajtoi si skllevër bashkëpunëtorët e tij të bashkëqeverisjes, përjashto znj. Vjosa Osmani, e cila na qenka e mirë dhe të gjithë të tjerët në LDK na qenkan të keqinjë!Vjosa mund të ishte Kryeministre sot, nëse do të ishte politikane. Rënja e qeverisë do duhej ta rikthente në shtëpinë e saj, por jo...

Xhafer Leci: Bardh Nëngurra, mos pështyjë mbi lirinë e fituar me gjak!

Nuk duam të kemi dy palë heronj e dëshmorë! Askush nuk ka rënë në fushën e nderit dhe të lavdisë si enverist, ballist e as titoist, por si atdhetarë për çlirimin e Kosovës!   Bardh Zeza, kishe një zakon joshqiptar: Kujt po ia haje bukën, po mundoheshe t'ia ndotje sofrën!   Sjelljet tuaja kaq të këqija...

Ndue Dedaj: Ndue Gega - Gjeografia e Mirditës

“Gjeografia e Mirditës” është një sprovë studimore e autorit Ndue Gega, mësues i pasionuar i gjeografisë, prej dyzet e pesë vitesh, në gjimanzin e Rrëshenit, shkollën e mesme Industriale të Rubikut etj. Fillesat e tij për dukuri gjeografike të trevës së Mirditës i hasim në publikimin, në almanakun “Mirdita...

Neki Lulaj: Diçka po më mbyt

Diçka brenda vetes më currit, fort  më sëmbonSi gjinkalla në vapë po më zukat nëpër hije.Qielli më është bërë gurë e era bishë po frymonNë kohën e pakohë diçka  sikur  një mur po më bie...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora