E premte, 21.02.2020, 09:14 PM (GMT)

Search by date: 6/20/2019

Prend Buzhala: Grindja

Fjalori i shqipes grindavecin e përkufizon si njeri "që grindet vazhdimisht dhe i mërzit të tjerët, që kërkon a i pëlqen të grindet edhe për gjëra shumë të vogla, që shkakton grindje vazhdimisht".Për grindavecin shqipja ka edhe fjalë a sinonime të tjera, si zemërak, grindës, idhnak, gërnjar, qaraman, etj. Në mesin...

Blerim Rrecaj: Vijueshmëri jete

Ka kohë që s'kam lënë asnjë shënim. Dhe tash çfarë të lë e çfarë të heq nga pothuajse një muaj që shkoi. Muaji pararendës edhe ky (pas)ardhësi si një copë historize, me festa, me shëngjergj, ramazan e bajram, me kohë të ndryshueshme, të përzier e me shumë shi, bile pat dhe ndonjë mëngjes...

Fritz Radovani: Shqipnia dhe humnera

1997 Nana Tereza në Aeroportin e Rinasit në Tiranë, heren e fundit në Shqipni lutej:“O Zot, hiqi mallkimin Tand Popullit Shqiptar!..” E Besoj, edhe sot lutet!1912 – 1913 “Shqipnia duhej “eliminue” praktikisht si rrezik, pa kenë nevoja për pushtimin e saj ushtarak...

Demir Krasniqi: Naser Hani – atdhetar strugan

Më 15 Gusht të vitit ’58 –të ,Në Veleshtë na lindi foshnja e vërtetë ,Ashtu si familja kaherë  e kanë deshtë –Atje n’ rreth të Strugës , në  fshatin Veleshtë ! U lind në një familje me traditë shqiptare –Bujare , patriotike  edhe  atdhetare !...Aty jehoi kënga , aty  jehoi zani –Në  Veleshtë , na lindi  djali Naser  Hani ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese