E hene, 13.07.2020, 11:06 AM (GMT+1)

Search by date: 6/2/2020

Xhelal Zejneli: Franz Kafka

Franc Kafka (Franz Kafka) lindi në 3 korrik 1883 në Pragë, në monarkinë austro-hungareze të atëhershme. Vjen nga një familje çifute e klasës së mesme. Babanë e tij, Herman Kafkën (Hermann Kafka, 1852-1931) biografi amerikan i Kafkës, profesori i gjermanishtes dhe i letërsisë krahasuese...

Resmi Osmani: Mbretëresha Olimpia (IV)

Ishte dita e fundit e javës së parë të prillit.Kasandri u dha fund mëdyshjeve. Bëri fli në altarin e Zeusit dhe shortarët shqyrtuan dhe shtjelluan shenjat.Ishin të mbara.Edhe orakulli i Apolonit të Delfit, bënte fjalë për një zjarr që shuhej dhe një dritë që fikej. Shpatullat e flive rrëfenin një kafaz dhe një pellg gjaku...

Agron Tufa: Gjarpri

- Do të ta shkapërdhej nënën mor pizeveng! - ulërin kapter Zalo në argjinaturën e Kënetës.Vazhdoj punën me forcat e fundit. Nuk e ngre kokën. Nuk dua të ndesh atë vështrimin e tij...- Pse nuk flet, o shkërdhatë? Deshe të më vrasësh me atë...

Enver Bytyçi: Akademiku autokrat i LDK-së, Isa Mustafa!

PNUD dhe USAID-i amerikan kanë publikuar rezultatet e një sondazhi për performancën e politikanëve të Kosovës në ditët e sotme. Anketimi ishte adresuar mbi 1300 qytetarëve dhe në përfundim del se mbi 72 për qind prej tyre e pëlqejnë punën e krye-parlamentares, Vjosa Osmani, ndërkohë që 64 për qind shprehen ...

Fritz Radovani: Nuk ka si Shkodra

Shumë ka provue ajo zemer… E, asaj Shkodres plakë, Shkodres së “Rozafës” sonë…Po, gurra e artistave në Shkoder nuk shterrë. Edhe ata janë të derdhun në bronx…Njeriu, thonë, Shkrimet e vjetra, asht kenë krijue prej baltet… Atje, shumë vjet perpara edhe unë njofta...

Ibrahim Kabili: S'bëhet polilikë e re, me kastën e vjetër

Ngjarjet e njëpasnjëshme që po ndodhin kohët e fundit në Kosovë të ngjallin neveri. Dashje pa dashje këto "politikanë" na e kanë bërë jetën të besdishme me idiotësitë e tyre politike. Hiqen si "baballarët" e kombit, "shpëtimtarë" të tij,  si "krenaria" jonë etj. Gjepura! Iluzione! E si mund ta mendosh kështu klasën e vjetër politike ...

Gani Qarri: Bahqe për Dullën dhe terminale për Isën edhe në Serbi

Përndryshe zhvillimet më të reja, e bëjnë të pamundur të kuptohet fakti se si Isa Mustafa katapulton njeriun më të pavotuar në postin e kryeministrit të vendit, ndërsa anashkalon njërin nga anëtarët më të votuar të kryesis së LDK-s, emrin më të suksesshëm shumëvjeçar dhe ministrin më të mirë që shkëlqeu në Qeverinë në detyrë, Lumir...

Remzi Limani: Flakadani i shpirtit poetik

Kur flasim për poetët e arrirë, pashmangshëm na troket ndërgjegjja e mendjes së shëndoshë, për ta prezanruar poetin e njohur Arif Bazaxhi, i cili tërë jetën e tij ia kushtoi poezisë - një poezi veçane me pak fjalë e shumë të thëna, duke e mbajtur ndezur Flakadanin Poetik, për të mbijetuar jetën si formë Qëndrueshmërie,..

Demir Krasniqi: Mejdi Korrani

T’ gjithë shqiptarët e  mbarë globitEdhe  të Dardanit –I këndojnë dëshmorit t’  kombit ,Trim  Mejdi Korranit ! Me nderimet më të  larta ,Në çdo përvjetor –Për veprat e tij  të arta ,Kujtojmë këtë dëshmor...

Jusuf Zenunaj: Lista n’Beligrad

Lista n’Beligradshkoi ta marrë bekiminme votat e sajtë drejtojë Prishtinën.Një shekull e më shumëtë pushtuar ishim,në sofër e në fushë,në shkollë ,fabrikë e n’gjumë...

Prend Buzhala: Pandemia dhe dalja nga izolimi

Apo thyhet rutina e jetës në izolim dhe e situatës në të cilën ende gjendemi?Vërehet: jeta e përparshme, e përditshme, është përmbysur e shembur në masë të madhe. Ishte rrëqethëse të dëgjoje për çdo ditë: se si mijëra veta vdesin nga koronavirusi nëpër Evropë e SHBA...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora