E premte, 21.02.2020, 12:15 PM (GMT)

Search by date: 6/2/2019

Sejdi Berisha: Vargu si peshë e njerëzores dhe e etjes shpirtërore

Këndimi poetik, sado vonë që ai gufon, i ngjanë përjetësisë dhe është më shumë specifik, i dashur dhe me peshë, dhe si i tillë reflekton me cilësinë e realitetit të jetës. Ndërsa, nganjëherë, vargu i ngjanë edhe etjes së kamotshme për gjithçka që është e mirë, njerëzore, e lumtur dhe madhështore. Por, njëkohësisht...

Prend Buzhala: Tenda e bardhë e shkrimtarëve

A duhet ta kemi edhe ne DITËN MEMORIALE PËR SHKRIMTARË?Sa e sa krijues I kemi që kanë qenë të burgosur apo të përndjekur.Sa e sa të tjerë të pushkatuar nga regjimet komuniste ose nga regjimet pushtuese.Sa të tjerë na i mori lufta e fundit.Sa e sa janë që u ishte ndaluar publikimi e botimi, që u...

Skender Jashari: Rrethanat e përgjithshme dhe veprimet e Batalionit ‘Qenan Ibrahimi’

Më 12.05.2001, në Luginë të Preshevës, ndodhi edhe një ngjarje sa e dhimbshme,  aq edhe  e lavdishme, por edhe  pa harruar anën  e errët të saj. Jemi mësuar  të  dëgjojmë përralla apo gjysmë të vërteta për  Luftërat  tona për Liri, duke tentu  në  lavdërim të vetes të  bëjmë  Histori të rrejshme. Për mua, historia nënkupton  përshkrim sa më...

Sabina Darova: Haiku

Sabina Darova, lindur me 19.02.1967 në Shkoder, rritur ne Kruje. Mbaruar studimet per gjuhe e letersi ne Tirane, 1993. Jetoj ne Itali prej 1994 ku punoj si mediatrice kulturale prej 20 vjetesh, Fituese e çmimit Torino film festival me tregimin” T’i mesosh dashurinë ajrit...

Albert Zholi: Libri që lartëson heronjtë

Të shkruash për vendlindjen dhe banorët e tij, të djeshëm e të sotëm, në radhë të parë është një përgjegjësi e madhe individuale, por njëkohësisht është një detyrim moral, për cilindo që është pjesë e tij. Vendlindja është ajo tokë, ata gurë e drurë që në çdo moment të kujtojnë origjinën...

Demir Krasniqi: Ibrahim Fejzullahu - Hero i Kosovës

Fshati  Gosponicë , në  rreth të  Preshevës –Do t’ jetë krenaria e mbarë kësaj  trevës !Nga ky fshat na erdh Ibrahim Fejzullahu –Luftës sonë iu shtua fuqia dhe  krahu !Gosponica fshat , legjendë e  malësisë –Për atdhe ka dhanë trima të lavdis...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese