E diele, 03.07.2022, 08:59 PM (GMT+1)

Search by date: 6/19/2022

Frank Shkreli: 60 vjet nga themelimi i Lidhjes Katolike Shqiptaro-Amerikane në New York

Është këjo një datë historike, pasi i parapriu asaj që sot është famullia e parë  katolike shqiptare në Amerikë,  Famullia e Zojës së Shkodrës këtu në Hartsdale të Nju Yorkut, dhe në të njëjtën kohë shënon fillimin e një veprimtarie të larmishme fetare, kombëtare, gjuhësore e kulturore për komunitetin shqiptaro-amerikan...

Gani Mehmetaj: Shpërfytyruesit e lirisë na e nxinë çlirimin

Ata e panë se të vrasësh njerëz nuk të ndëshkon askush, me vrasje e shantazhe mund ta marrin pushtetin, të bëhen të pasur, të harbojnë me femra. Nga frika njerëzit ua hapen rrugën, u kënduan këngë, i bënë hero.Vrasjet, shantazhet e zhvatjet u bënë udhërrëfyes për ambiciet e tyre, për mënyrën e...

Jusuf Buxhovi: Lufta e Dardanës e vitit 1389 - midis mitit dhe realitetit

Sipas shumë burimeve historike, Beteja e Dardanës filloi më 15 qershor të vitit 1389 dhe përfundoi po atë ditë, diku në orët e mbrëmjes me humbjen e forcave të lidhjes së krishterë ilirike. Por, ka edhe të dhëna të tjera që atë e shohin më 19 qershor e deri te ato që e lidhin me datën 28 dhe 29 qershor...

Xhemaledin Salihu: Një ditë e bukur në Preshevë

Të shtunën, më 4 qershor 2022, në restorantin “Romansa” në Zhunicë të Preshevës u mbajt realizimi i projektit: “Jehona e poezisë dhe e recitimit shqiptar, trashëgimi kulturore shpirtërore në Luginë të Preshevës”, në organizim të Shoqatës për Trashëgimi dhe Krijimtari kulturore në Preshevë...

Florim Zeqa: Thirrje ndërgjegjës së veteranit mashtrues!

Vjedhja dhe mashtrimi janë dy dukuri të ndërlidhura njëra më tjetrën. Pa qenë mashtrues nuk mund të bëhesh hajn dhe anasjelltas. Vjedhja dhe mashtrimi janë dukuritë më të shëmtuara në Kosovën e pasluftës, të cilat për fatin e keq të vendit tonë po vazhdojnë edhe në ditët e sotme!...

Përparim Hysi: Lirika maji

Ah,ata sy që vështrojnë!Si nga unë kërkojnë përgjigjeNë kohë tjetër seç më çojnëNë një kohë,kur s'pyes për ligje. Bëhem gati të përgjigjemPse ata sy më vështrojnë?Porse ti më lë veç "hijen"Dhe më shumë më turbullon.Mos t'u duka si i "egër"Që më ike si një "hije"...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora