E hene, 13.07.2020, 12:05 PM (GMT+1)

Search by date: 6/19/2020

Frank Shkreli: Historike - Themelohet e para Katedër Albanologjike në SHBA

Hapja e një Katedre për studime shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka qenë një ëndërrë e kahmotëshme në radhët e komunitetit shqiptaro-amerikan dhe përflitej shpesh – sidomos në qarqet intelektuale të komunitetit -- si një dëshirë e pa realizuar, nga akademikët e njohur të këtij komuniteti, si Prof. Arshi Pipa, Prof. Stavro Skendi, Prof. Nick Pano, Prof. Sami Repishti...

Ibrahim Kabili: Shtetbërja e Kosovës, rrezikon dështimin

Data 27 qershor po afron. Sa më pranë kësaj date, aq më shumë po shtohen gjasat se ndarja e Kosovës është një obsion që ende ndodhet mbi tavolinë. Ky është një realitet sa absurd, dhe aqë i pa pranueshëm. Absurditeti më i madhë i qëndron në faktin, se si i qaset klasa politike në Kosovë, këtij problemi...

Jusuf Buxhovi: Me Covidit-19 duhet të jetohet dhe jo të bëhet politikë!

Shfaqja e Covidit-19 dhe ballafaqimi me të prej katër-pesë muajsh botën e solli para një sfide të re shëndetësore, po edhe shoqërore dhe politike, të përmasave globale. E shpallur nga Organizata e Shëndetësisë Botërore (OSHB) si pandemi botërore, ka imponuar sjelljen në përputhje me disa nga masat...

Albert Vataj: Anekdota dhe episode nga jeta e njerëzve të shquar

Balzakut po i binte në qafë një i patalentuar që i jepte çdo ditë me dhjetra faqe për t’i lexuar.– Dëgjo, – i tha Balzaku,- ti ke prirje por duhet të lexosh më shumë.– E çfarë përfitimi do të kem? – e pyeti ai me naivitet.– Duke lexuar shumë do t’ju mbetet më pak kohë për të shkruar…
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora