E hene, 13.07.2020, 01:21 PM (GMT+1)

Search by date: 6/18/2020

Qazim Namani: Veshja e grave shqiptare në rajonin e Medvegjës

Krahina etnografike e Medvegjës shtrihet në pjesën veri-lindore të Malësisë së Galabit. Malësia e Galabit ruan gjurmë të lashta të civilizimit me tradita të pasura të kulturës materiale dhe shpirtërore të popullatës autoktone dardano-arbërore.Kostumet e veshjes së grave...

Sinan Gashi: Kërkesa për Short Story

Kërkesa e sotme është që tregimi si dhe llojet e tjera të letërsisë të largohen nga tradicionalizmi, pra të synohet kah modernia. E di ti se çfarë freskie sjell proza moderne? –I pëshpëriste duke ecur, një zonjë e madhe, siç e thërriste ai, se i ngjante me një pamje të Mona Lizës së Mikelangjelos. Vërtetë zoti i kishte...

Gani Mehmetaj: Nga paganë në të krishterë e pastaj një pjesë në myslimanë

Shqiptarët para se të islamizoheshin ishin të krishterë-katolikë e ortodoksë. Janë 200-300 vjet qe kur nisi islamizimi i dhunshëm i shqiptarëve, ndërsa ka përfunduar me 1912, kur ikën turqit. Mbi 1500-1700 vjet shqiptarët (ilirët-arbërorët) ishin të krishterë, kryesisht të ritit katolik, apo katolik antikë...

Albert Vataj: Persiatje idilike për bukurinë e femrës dhe hiret e kthjellëta të lules

Poetika e një ndjesie e shpie shpirtin tonë atje ku llamburitin vetëm drita hiresh të kthjellëta, atje ku idilika e bukurisë dehet ndër ëndje dalldisëse që pulsojnë rrëmbimshëm në vërshimin e dëshirave për prehje. Atje fjala ushqehet në polen lulesh dhe thith vesë agimesh të bardha bilur në gjithnjë vashash e zgjohet krahëbardhë...

Blerim Latifi: Sami Frashëri, marksisti i parë shqiptar

Me 18 qershor të vitit 1904, në Stamboll, vdiq Sami Frashëri, njëri nga ideologët më të rëndësishëm të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Kemi lexuar shumë mbi kontributin e tij në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare, e më pak për kontributin e tij, poashtu të madh, në zhvillimin e mendimit iluminist në...

Edison Ypi: I vetmi shteg

Mos eja sapo ke dalë nga dushi se më xhelozon për vdekje uji i ngrohtë që ta përkëdheli kurmin.Zoti më ruajt po erdhe nga kafeneja ku vështrimet e paturpshme të banalëve do ta kenë ftohur zjarrin, dhe mua do më sjellësh vetëm hirin.Të vish...

Robert Elsie: Fotografia e hershme në Shqipëri

Fotografitë e Jozef Sekelit, të bëra gjatë ekspeditës austrohungareze në Shqipërinë e veriut, Kosovë dhe Maqedoni në vitin 1863, udhëtim ky i kryesuar nga albanologu Johan Georg fon Han, duket se janë fotografitë e para të këtij rajoni te Ballkanit. Ishte një ekspeditë për një ndër cepat me të...

Gjon Keka: Roli i ShBA-së në dialog i rëndësishëm...

Roli i ShBA është i rëndësishëm në procesin e dialogut,  madje pa rolin e tyre dialogu nuk do të mund të prodhojë zgjidhje dhe as nuk do të kishte garanci. Pse ka dyshime sot?,  kjo është e kuptueshme, por jo edhe për t’u marrë parasysh dyshimet e atyre që nuk e njohin diplomacinë e administratës...

Fritz Radovani: ‘’Shqipnia a ba si thes i kalbun’’

Mendonje këte bukuri në “një thes të kalbun..!”Porsa të duket se i ke lidhë gryken thesit... Të shprazet per fundit...Kur harron se shka u ba me Vermoshin, plasë sherri në Butrint...Hee, pra... Kush paguen ma shumë ?.. Thesi asht i hapun, po i shpumë!..Edhe “bisedimet” per Kosoven, po fillojnë... Po, na...

Kalana & Bacelli: Prof. Spiro Konda, Zeusi Shqiptar

Studiues,  filolog dhe historian. Është i pari që mbrojti tezën e prejardhjes së shqiptarëve nga pellazgët; Vepra e tij më e njohur ishte "Shqiptarët dhe problemi pellazgjik",  botuar me 1961. Konda u harrua nga akademia shqiptare,  e cila ishte nën influencen e Eqrem Çabej-it, Aleks Buda, e te tjere...

Xhemaledin Salihu: Urosh S. Sheshum - Serbia dhe Serbia e Vjetër

Me formimin e Mbretërisë së Serbisë të Habsburgut, hyrja e këtij emërtimi në fjalorin e diplomacisë ndërkombëtare, titulli i mitropolitisë së Beogradit dhe ndikimi i historisë së Mavër Orbinës e Pavël Riterit Vitezoviqit dhe Stematografije Hristofor Xheparoviqit e Tomas Memerit,  emrin e Serbisë...

Remzi Limani: Poezi e mbështjellë me gëzofin e dashurisë

Linda Dërvishi, ende pa e botuar librin e saj të parë, dukshëm prinë para shumë poeteshave e poetëve të cilat kanë me dhjetra libra të botuar. Këtë e vërteton guximi i shprehjes dhe vargu i gatuar mirëfilli. E vërtetojnë fjalët e përzgjedhura dhe gjuha e kultivuar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora