E merkure, 20.11.2019, 12:40 PM (GMT)

Search by date: 6/18/2019

Alfred Papuçiu: Shqipëria dhe Europa, perspektiva e integrimit

Po e ndjek me interes si çdo shqiptar debatin  e shfrenuar lidhur me mundësinë apo jo që Shqipëria të bëjë pjesë në familjen europiane të Brukselit. Gjakrat janë ndezur dhe shkohet deri atje, sa “për inat të sime vjehrre”, disa janë gati “të flenë me mullixhinë”. Gazetat shqiptare shprehin mendim...

Skender Jashari: Xhihadi i Serbisë dhe agjentëve të saj

Edhe më përpara, ishin të shumta rastet e kërcënimeve përmes telefonit, internetit, kërcënimet verbale nëpër rrugët e Prishtinës, të ardhura nga bashkëpunëtorët e Serbisë, të cilët  kryesisht  ishin  shqipfolës nga Lugina e Preshevës, të njejtat  ndodhnin edhe ndaj  anëtarëve të tjerë të familjes në Rahovicë dhe në Preshevë...

Eshref Ymeri: Haradinaj në prehrin e enverizmit

Është me të vërtetë i çuditshëm qëndrimi i klasës politike kosovare ndaj Serbisë. Që prej vitit 2013, ajo klasë politike, përgjegjësinë e bisedimeve me Beogradin, ia pati ngarkuar Hashim Thaçit gjatë kohës që ishte kryeministër dhe më pas kur mori postin e presidentit. Ajo klasë politike dhe sidomos Kuvendi i Kosovës...

Prend Buzhala: Sfidat e jetës - shenjë e mirë se jemi gjallë

Edhe në gjuhën shqipe përdoret shpesh fjala "sfidë, sfida" (fjalë me prejardhje nga italishtja, me përdorim edhe në disa gjuhë të tjera). Është e përafërt me fjalët tjera, si provokim, ballafaqim, apo, sikundër e jep Fjalori i shqipes: "Thirrje që i drejtohet dikujt për të hyrë në ndeshje a në një garë me të...

Kalosh Çeliku: Mes qytetit Shkupit jetoj si në xhungël

Mes Qytetit Shkupit jetoj, si: Në XhungëlQë, nga koha e Serbisë Krajlit. Dhe, Turqisë.Kur, e çliroi Krahu djathtë i Dërvish Carës:Kaçaku maleve, Emin (Xhambazi) - Çeliku.Fushëbetejën e Katllanovës, në Shkup. Dhe:E vazhdoi Luftën në Kaçanik. Dibër. Kosovë...

Astrit Lulushi: Miqësia

Aristoteli ka lënë një analizë për miqësinë. Ai bën dallim midis miqësisë së vërtetë dhe dy formave të tjera, të cilat kanë të bëjnë me dobinë dhe kënaqësinë reciproke. Aristoteli thotë se miqtë janë ata njerëz që duan më të mirën për njëri-tjetrin për hir të miqësisë, kur secili e do tjetrin për atë se kush është. Sipas tij, miqësia e përsosur ...

Lefter Duraj: Poeti dhe dashuria

Afer teje ulur, lotet kur mi pe,Pse qan, -  pyete, - i vogel nuk je.Se pa Ty nene, jam femije mbi dhe’,Perseri te pyeta, po Ti ashtu me the’. Kur me lule ne dore, te erdhem ne,Ne ate shtepi mermeri, perseri me pe.Mbushur syte me lot, Ti prape me the:Mbaje veten djale, se me i vogel s’je...

Zymer Mehani: Zëri yt, Kosovë

Zëri yt, Kosovë  Mbi male ushton Këngët heroike Dasmorëve u këndon Ti, me trimërinë tënde N' dritë t'vërtetë ke dalë Moj Nënëloke, ke dëshirë Me dëshmorë me u falë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese