E diele, 03.07.2022, 10:42 PM (GMT+1)

Search by date: 6/17/2022

Fritz Radovani: Qendresa e At Palit

Janjeva e At Shtjefen Gjeçovit nuk u mjaftue vetem me Atë dijetar, po i dha Trojeve tona edhe një prej Françeskanve nder ma të mëdhajt të Shek. XX, At Pal DODAJ, që asht le me 3 Shtator 1880 në Dioçezen e Shkupit, djalin e Sebastianit dhe Ana Paliqit, prind të njohun t’ atyne viseve me plot histori...

Kalosh Çeliku: Turshi për në Evropë

Vite, më parë në sistemin komunist jugosllav, një “profeti” të vetëshpallur në Katundin Cërvicë të Xha Derallës, i doli nami, se: natën shkonte në atë “Dynja” (botë), dhe kur ktheheshte nga ajo botë u rrëfente katundarëve të Kërçovës, sesi i kishte vizituar të vdekurit e tyre në “Xhehnet”, apo...

Tahir Bezhani: Një jetë e ekspozuar sakrificës dhe qëndresës së paparë

Në të vërtetë, kush është Fjolla Muhaxhiri-Agusholli për lexuesit e ri?! Në fakt, ajo është një vajzë e verbër, e cila ka humbur shikimin në rininë e saj të hershme. Si e tillë, ajo përpëlitet me jetën, me kontrastet jetësore dhe sfidat e saj, duke ia dhënë ngjyrën e duhur përmes vargut poetik e emocional...

Ndue Ukaj: Egërsi e prapambeturi politike

Kur Zef Pllumi shkruante se "asht e mjerë ajo shoqni, në të cilën njerëzit e paditun marrin në dorë gjithçka", ai nuk shkruante vetëm për një grupim politik e as vetëm për një kohë, por e kishte parasysh një të vërtetetë të përhershme.Sot, fjalët e Pllumit mund të përdoren lirisht për të përshkruar...

Mevlud Buci: Nëpër kohëra, nëpër vite

Shpirti dhe kënga rrezatojnë dritë njerëzore dhe hyjnore. Para se të hyj nëpër rrjedhat e këtij triptiku,  më duhet të përmend një trinom të  një urtaku katolik:jeta, dashuria dhe mirësia, i cili ka domethënien e gjurmëve që lë njeriu dhe të kujtesë ndër kohëra e vite. Jeta është e shkurtër, por brenda mban...

Blerim Rrecaj: Dokument për punë

Një dokument që s’je nën hetime për vepër penaleTe Pallati i drejtësisë (së munguar)Analiza mjekësore për shëndetin (e nëpërkëmbur)Te Instituti i medicinës së punës në objektin eKek-ut të lënë për turp në duar mëshire në Kastriotin e tymtëNjë dokument që s’ke të kaluar kriminale...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora