E diele, 03.07.2022, 09:38 PM (GMT+1)

Search by date: 6/16/2022

Xhelal Zejneli: Kosova në NATO dhe në BE - Jo konflikt i ngrirë

Kryetari i Serbisë, Vuçiqi, thotë: “Populli serb mendon se konfliktin me Kosovën duhet ngrirë”. Ai i komenton zgjidhjet potenciale për marrëdhëniet midis dy popujve – shqiptarëve dhe serbëve. Si një prej zgjidhjeve të “problemit” të Kosovës, sipas Vuçiqit, është që ky “problem” të shndërrohet...

Sabile Basha: Prizreni nuk është si dikur

Sot,Duke ecur rreth ShatravanitDikush më thaZonjë, e shikonSe as PrizreniNuk është si dikur Gur mbi gurKujtimet vijën nga baladat Sokakët janë ngushtuarSi hartat e atdheutAtje në theqafje...

Fahri Dahri: Me revan drejt një shekulli

Ka mbetje për të mos u shuar, por mos i quani fosile, se këta janë mbi tokë, të gjallë e me memorje, kurse fosilet janë nëndhe. Edhe ato flasin, por nëpërmjet arkeologjisë, të cilën e ka uzurpuar djalli. Ai djall që ekzistencën e quan inekzistencë.Ja dhe disa ditë mbushen 78 vite, kur në Europë, brenda...

Albert Zholi: Margarita Xhepa - Drita Agolli ishte një regjisore e rrallë

“I paemri” libri i aktores, regjisoresh dhe pedagoges së njohur shqiptare Drita Agolli u prezantua para disa ditësh në ribotimin e tij në hollin e Universitetit të Arteve, mes familjarësh, kolegësh, pedagogëve, ish-studentëve të saj dhe njerëzve të skenës. Në 1954 Drita Agolli ndoqi studimet e larta ne Institutin e Arteve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora