E hene, 13.07.2020, 01:07 PM (GMT+1)

Search by date: 6/16/2020

Entela Binjaku: Bashkë për edukimin, të gjithë për të ardhmen e vendit

Siç zakonisht ndodh, fillimi i verës përkon edhe me sfidën e vlerësimit të njohurive të aktorëve kryesorë të sistemit tonë arsimor që janë nxënësit dhe studentët. Në shkollat  e mesme të të gjithave institucioneve të arsimit publik dhe jopublik, kanë nisur provimet e pjekurisë, njohur viteve të fundit si matura shtetërore...

Ilir Çumani: Lypset një ndjesë për Moikomin!

Tashmë Moikom Zeqo u shua fizikisht duke u larguar përgjithmonë nga bota e të gjallëve. Iku ashtu siç ikën një Njeri jo i zakonshëm kur ndal frymën e fundit. Na la pa gojë të gjithëve me ikjen e Tij të mundimshme dhe  të pa zë,prej sëmundjes kapricioze dhe tinëzare. Na la shpejtë e përgjithmonë...

Qazim Namani: Gjurmët arkeologjike në Gjytetin e Marecit me rrethinë

Fortifikimet në territorin e Kosovës së sotme janë ndërtuar që në kohët e hershme të shoqërisë njerëzore, respektivisht në epokën e bronzit. Këto ndërtime u kushtëzuan për tu mbrojtur nga sulmet e fiseve të ndryshme qe vinin për të plaçkitur dhe zaptuar territore.Kulina e Krilevës apo siç quhet...

Ismail Kadare: Si e kam njohur Camajn, shkrimtarin e lartësive

Ndjesia e parë që provon lexuesi kur hyn në botën letrare të Martin Camajt është ajo e lartësisë. Pa përjashtuar përftimin eufemik të shprehjes, atë që ka lidhje me gjithë shkrimtarët e mëdhenj të një letërsie, te Camaj shprehja merr një kuptim të mirëfilltë. Në shumicën e veprave të tij, në mjediset e...

Zenel Çeliku: Drejtësi dhe padrejtësi!

Shumë çudtishëm tingëllojnë këto dy terma (drejtësia dhe padrejtësia) sepse drejtësia është detyre ligjore, është mision historik dhe shumë e dashur për mbarë shoqërinë, kurse padrejtësia është ankth, urrejtje sepse ka prodhuar tragjedi në 30 vite demokraci. Fenomeni padrejtësi është bërë gogol për mbarë shoqërinë tonë...

Nexhat Halimi: Besimi në gjarprin

degë të ullirit me zgërbonjë ikin në lot mbi detvaj kaq me shpirt nuk është dëgjuar te ti me vjethënat i shkëput flokët e thinjur nga kafka e vet gjarpri i gjakut digjet ulqini për zot ra zotIm e ti  njëjtë i verbër  i nisje dhitë në kullotëpunë e madhe pse ndër lule të mimozë ndizej shqotëguri i gjeranës çahej...

Fritz Radovani: Kur rinia shkodrane këndonte Hymnin e Flamurit

Porsi fleta e Ejllit t’ ZotitPo rrehë Flamuri i Shqypnis,E thrret t’ bijt e KastriotitMe mbledhë tok nder çetë t’ ushtris.Bini, Toskë, ju, bini Gegë!Si dy rrfé, qi shkojn tue djegë!A ngadhnyesë a t’ gjith deshmorë!Trima, mbrendë! Me dorë! Me dorë!Per mbas Flamrit t’ vet Shqyptari...

Fazli Maloku: Ata që nuk harrohen kurrë

Harun Aliu, ish komandant i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare me nofkën "kom.Kushtrimi", Shaban Zenuni, Qemal Fejzullahu dhe Xhafer Shala, të gjithë luftëtarë të lirisë, tre të parët shtetas të Maqedonisë, ndërsa Xhafer Shala...

Mihalis Ntinopoulos: Shqiptarët e harruar të ishullit grek Samos

Samos është një ishull grek pranë Turqisë dhe në jug të Izmirit. Nuk dihet gjerësisht, por gjatë fillimit të shekullit XVII përafërsisht, u vendosën atje disa shqiptarë të Greqisë (arvanitas) dhe themeluan një fshat në zonën qendrore dhe malore të ishullit, i cili u quajt Arvanítes (Αρβανίτες) në greqisht, domethënë ”Arvanitasit”...

Florim Zeqa: Të bashkuar në mbrojtje të shtetit!

Shtetin e fituar me mund e sakrifica të panumërta duhet ta ruaj dhe mbrojë secili qytetar i këtij vendi me sjellje civilizuese dhe demokratike.Republika e Kosovës nuk është pronë e asnjë partie politike dhe politikani, as e pushtetit dhe as e opozitës, por është pronë e të gjithë qytetarëve të këtij vendi...

Mehmetali Rexhepi: Moikom Zeqo, një enciklopedi shqiptare

Lajmi për kalimin në amshim për Moikom Zeqon për të gjithë shqiptarët e sinqertë është i dhimbshëm!... Kam dëgjuar për sëmundjen e tij prej vitesh... Moikom Zeqo me gjithë sëmundjen nuk ndalej së lexuari, së shkruari, së pikturuari, së dëshmuari dhe vlerësuari... I kam shprehur mbresa herë pas ...

Edison Ypi: Caro Sgarbi

Faleminderit që vizitove Shqipërinë, vendin tonë, vendin ku çfarë thuhet është rrenë, çfarë shkruhet është pleh, çfarë mendohet është herezi, çfarë ndodh është iluzion, çfarë shihet është magji, çfarë dëgjohet është marramendje, çfarë ndjehet është vdekjeprurëse, çfarë vlen vidhet, çfarë lëviz shkërdhehet...

Albert Habazaj: Arkeologu i poezisë

Sa inat më vjen që ajo nëpunësjae gjendjes civile të qytetit Durrësregjistroi, kushtëzuar nga rrethanatç’ka unë s’do ta bëja kurrën e kurrës. Shkroi në regjistër, shkroi me tërë mëndpër Moikom Zeqon e shekullit XXsikur u lind  në vitin ’dyzet e nëntë.Dhe bota sot e quan fakt, të vërtetë...

Valbona Hadri: Hënë e Diell

Shikoj nën degë lisi,gravuar në qiellin e kaltërhënën e zbehtë praruar me rreze dielli. Ëmbëlsisht ndiej gjallërinë e ditës së  veshur beharore në tretjen e gëzimit  të diellit përballë hënës lozonjare...

Eshref Ymeri: Moikomi, i huaji i politikës

Në portalin “Fjala e Lirë” të ditës së sotme lexova njoftimin “In memoriam, Moikom  Zeqos”, të penës së njohur të letrave shqipe - të poetit dhe të tregimtarit Përparim Hysi.M’u pikëllua zemra që u largua nga jeta një figurë e shquar e letrave shqipe, një poet dhe një studiues i talentuar i formatit të ...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora