E premte, 21.02.2020, 09:37 PM (GMT)

Search by date: 6/16/2019

Elvi Sidheri: Përpjekja e mbretit ilir Klitit për të mposhtur Aleksandrin e Madh

Në vitin 335 Para Krishtit, Aleksandri i Madh ishte përfshirë në luftime të ashpra kundër fiseve armike përgjatë lumit Danub, duke synuar të përforconte sundimin e tij në Europë, para se të mësynte Persinë tutje në Azi.Por, mbas arritijes së paqes me fiset e Danubit, Aleksandrit do t’i vinin lajme të këqija, sepse...

Prend Buzhala: Njerëzit toksikë të hapësirës sonë

Në jetën e përditshme i takojmë edhe një soj të njerëzve që përkufizohen si njerëz toksikë; nuk ka fort rëndësi nëse me ta merret psikologjia apo në janë tipa që i takojnë fushës së karakterologjisë. Ka një larmi karakteresh te njerëzit e tillë...

Moza Boletini: Bombardieri i Karameleve

Me rastin e 30 Vjetorit të Rënies së Murit të Berlinit në Gjermani, dhe Prezantimit të Medaljes së Lirisë "Truman - Reagan" që ju akordua veteranit Gail S. Halvorsen (Bombardierit të Karameleve) Fondacioni që Nderon Viktimat e Komunizmit në SHBA mbajti një Ceremoni Përkujtimore për respekt të viktimave të komunizmit ...

Alfred Papuçiu: Veprimtari e bukur kulturore e Fondacionit ‘Ibrahim Kodra’

Në Gjenevë, me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës, më 12 qershor u inagurua nga zonja Maria Pacolli, presidente e Swiss Foundation “Ibrahim Kodra” nga Lugano, ekspozita me moton “Bashkëjetesa natyrore dhe kulturore në Kosovë” (“Natural and cultural cohabitation in Kosovo”). Në hapjen e ekspozitës...

Lekë Mrijaj: Personalitete që jetojnë përtej kohëve

Në fund të vitit të kaluar doli nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit e studiuesit të mirënjohur shqiptar, prof. Prend Buzhala, me titull: "KRIJUESI NË TEJKOHË" (homazhe, studime, ese, kritika letrare), botoi "ROZAFA", Prishtinë 2018...

Adil Fetahu: Roman për gjenocidin grek mbi Çamërinë

Vargut të romaneve historike dhe librave tjera për çamët dhe për Çamërinë, shkrimtari i afirmuar dhe çamologu i thekur, Arben Kondi, këto ditë ia shtoi romanin e tij më të ri, të titulluar: “Shën Bartolomeu i Çamërisë”,  me përkushtimin hyrës: “Në përkujtim dhe nderim të mijëra viktimave të Çamërisë martire...

Astrit Lulushi: Përtej emrit

Çdo gjuhë ka huazime, por për t’u konsideruar e lashtë ajo duhet të ruaj të paktën një simbol nga koha kur është folur për herë të parë. Njeriu kupton vërtet atë që flet kur hyn thellësisht në kuptimin e një fjale. Kjo shpesh quhet ‘etimologji’, që është studimi i ndjenjës së vërtetë të fjalës...

Dedë Preqi: Për një samar kali po digjej mali

Çfarë krize politike dhe kritike po përjeton sot Shqipëria, e as më mirë nuk e ka edhe Kosova, e cila po e kopjon fatkeqësinë e saj politike, duke luajtur lojra të njëjta dhe të rrezkshme në llogari të njerëzve të vet dhe jetës së tyre. Nuk ka një porosi më të veqantë se, ajo fjala popullore që thuhet, për një...

Zymer Mehani: 1999

A-ë i thotë ZH,B-së i thotë XH,Veshit i thotë hundë,Gojës i thotë sy! Gomës i thotë laps,Lapsit i thotë gomë,Dhomës i thotë shtallë,Shtallës i thotë dhomë!...

Florim Zeqa: Na ishte njëherë një lëvizje opozitare!

Në shkrimin autorial "Thyerja e shpresave të qytetarëve, produkt i politikanëve të papërgjegjshëm!", të datës 18.03.2019, më qëllim e tërhoqa një parale mes Ibrahim Rugovës dhe Albin Kurtit."Edhe pse dy personalitete të kundërta, Ibrahim Rugova...

Reshat Kripa: Foleja e vjetër

Shtrirë në shtratin pleqëror,Kujtoj kohën e kaluar,Nëpër shi, baltë e borëBrenda telave rrethuar. Falmëni, o mëmë e atë,Veç telashe kam shkaktuar...

Nexhat Halimi: Peizazh i ngrirë

megjithatë do të zgjohet rrënja prej gjakue aty do të dalin gemat e degët të ikin qiellitdo të ketë shpirtra të paepur do të ketë lirie toka e djegur do të kujtojë me pietet të rënëtnë eshtrat e tyre të djegur do të rriten kalli`është kthyer rrusta të frymojë në dumnicëdhembja e plaga ende i rrjedh gjak në cicë...

Jusuf Zenunaj: Dekorata e tituj nderi

Tek shqiptarët na u rrit tefteridekorata e tituj nderi,si n’Tiranë ashtu n’ Prishtinë,as n’ Tetovë mbrapa nuk rrinë,atdheut tonë faqen ia nxinë !?Ngrisni n’qiell njëri-tjetrinme marritë që s’ua lanë deti,në to u zhyt dhe presidenti,pa zbardhë dita e ngrys nata...

Përparim Hysi: Distikë të një burri të moshuar

1. Po harrova të ligën, le të më nxjerin njërin syPo harrova të mirën, të m'i nxjerrin  që të dy. 2. Gruaja me lulen ngjajnë sa pika  me pikënA nuk"fishken" e "thahen" të dyja,po nuk u"vaditën?!" 3.Ky që hiqet trim, thërret e bërtetKur duhet  trimëria, i shkojnë nga tetë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese