E diele, 03.07.2022, 10:34 PM (GMT+1)

Search by date: 6/15/2022

Blerim Latifi: Varfnia kulturore e Prishtinës është e tmerrshme

Prekazi, vendi ku kishte shpërthyer kryengritja e UÇK-së 15 muaj më parë, vazhdonte të mbahej i mbërthyer nga forcat serbe. Sikur donin që aty të shkaktonin gjamat e fundit para se të largoheshin nga Kosova. Dhe në mesditën e 7 qershorit, në agun e lirisë, në pragun e shtëpisë, ku u lind dhe u rrit, ra dëshmori i fundit i Prekazit, Fadil Latifi...

Adil Fetahu: Libër i ngjarjeve historike në Kosovë

Jusuf Zejnullahun, ish-kryeministër i Kosovës në vitin 1990, në kohën kur Serbia me akte formale-juridike dhe me veprime reale të dhunshme e suprimoi autonominë e Kosovës,- e njohin vetëm brezi i rritur i asaj kohe. Para se të vinte kryetar i Qeverisë së Kosovës, Jusufi ka krye funksione të ndryshme politike dhe ekonomike...

Florim Zeqa: Deklarimi i pasurisë, real apo mashtrim!?

Prej së është bërë i aplikueshëm dhe ligjërisht i obligueshëm i deklarimit të pasurisë së zyrtarëve të lartë shtetërorë, nga viti 2013 e këndej, asnjëherë nuk kemi pasur deklarim real, por vetëm fshehje të pasurisë! Thënë ndryshe kemi pasur ndarje dhe tjetërsim të pasurisë mes anëtarëve të familjes së politikanëve të nivelit të lartë...

Ndue Ukaj: Pa kurrfarë busulle politike!

Kosova është duke lënguar, sepse lëvizja e pallavrave ideologjike, kurrë s’e ka kaluar fazën e urrejtës politike, prandaj s’ka sesi ta kuptojë vlerën e mirësisë e dashurisë politike.Dhe kjo është arsyeja pse reagimet e tyre karshi krizës ekonomike janë kaq gjakftohta sa e shtangin secilin njeri...

Dilaver Goxhaj: UÇK & NATO, ishin si dy duart që lajnë njëra tjetrën

Nga koha në kohë po na shtohen "analistë", "filozofë", ushtarakë nga uniforma po edhe nga ata me shkollë; thënë më saktë, politikanë dhe intelektualë të të gjitha fushave, duke u munduar të bindin opinionin shqiptar se Kosovën nuk e çliroi dhe nuk kishte mundësi ta çlironte Ushtria Çlirimtare e saj (UÇK-ja), por veç Amerika...

Kastriot Dervishi: 1946/Dekorim si vrasës

Një prej atyre që organizoi qëndresën ishte edhe Mark Gjomarkaj (emri shkruhet edhe Mark Gjon Markaj).Shtabi antikomunist, 19 veta ishte nisur për lëvizje brenda Mirditës. Në mëngjesin e datës 13 qershor 1946, shtabi ra në pritë të komunistëve. Beteja zgjati shumë orë. Mark Gjomarkaj u plagës rëndë. Korrieri i tij u vra...

Luan Kalana: Ja pse Evropa nuk e pranon Shqipërinë në BE

-Një arkeolog polak me emrin Pjoter Dicek, një nga më të mirët e Europës, thotë: Në studimet e shumë Albanologëve Europianë e Amerikanë del se…Gjuha Shqipe është ndër më të Vjetrat në Botë dhe më e vjetra e Europë.…Populli shqiptar është diku tek 20 Milionë banorë në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora