E hene, 13.07.2020, 01:37 PM (GMT+1)

Search by date: 6/15/2020

Fotaq Andrea: Paqë e qetim qiellor për Njeriun e përplotë Moikom

Ishte i pashtershmi shqiptar në omnishkencë, me përkushtim e angazhim intelektual e patriotik të klasit të lartë, kundër politikës politiciene të intrigave, politikës blozë, haxhiqamiliste, klanore e bajraktare. Ishte i drejtpërdrejtë në intervista të gjalla plot kritikë konstruktive, ishte Njeri i lartë i shoqërisë...

Lamtumirë Moikom Zeqo!

Mjeshtri i madh, ndër të paktët mendimtarë të kulluar këtyre viseve, një monument i padiskutueshëm kulture e ka siguruar përjetësinë.Në kujtim të tij, në vend të një ngushëllimi, drejtojuni librarive sot e merrni librat e Moikomit, mes tyre mos lini pa shtënë në duar “Laboratorin e ëndrrave...

Përparim Hysi: In memoriam, Moikom Zeqos

Kam qarë me lot si grua , kur u njoha me lajmin e zi, të ikjes nga kjo botë, fare papritur të MENDJENDRITURIT dhe të papërsëritur të MOIKOM ZEQOS. Jo vetëm e kam njohur dhe e kam  takuar, por dhe kam shkëmbyer mesazhe disa herë me të. Njohja e parë ka qenë krejt unike dhe askund...

Qazim Namani: Gjurmët arkeologjike në fshatin Peshter dhe Brus

Gjurmët e para të veprimtarisë së shfrytëzimit të mineraleve në rajonin e Ulpianës, Prishtinës dhe të Janjevës  na çojnë në mileniumin e tretë para erës sonë në brigjet e lumit të Graçanicës me rrethinë. Formacionet e shkëmbinjve silicor (të quajtur gurgacë) që kanë veti të copëtohen për...

Fahri Dahri: Pse ka ndodhur Gjenocidi?

Me mbarimin e L2B shteti Grek, me që ato ishin dhe janë shtete të fuqishme, krijoi marrëdhënie diplomatike, bashkëpunimi dhe miqësie; ndërsa me shtetin Shqiptar (i pa fuqishëm), me pretekstin se u sulmua nga territori shqiptar, vazhdon të mbajë “Ligjin e Luftës”...

Xhafer Leci: Emin Fazlija të shpallet Veteran i Luftës

Emin Fazlija u lind (më 24.09.1937-16.06.2015), në fshatin Vidishiq të Shalës së Bajgorës, komuna e Mitrovicës.Aktiviteti politik i Emin Fazlisë, alias Emil Kastrioti, daton nga 6 gusht 1952.  Bashkë me disa moshatarë të tij, janë betuar në Flamurin Kombëtar dhe në Zot, se do të punojnë për çlirimin e trojeve shqiptare dhe...

Resmi Osmani: Bisedë për luftën dhe paqen

Mbrëmja ishte e freskët.Puhiza që frynte sillte njelmësinë e detit dhe atë prehje të këndshme pas vapës së ditës. Nata pikëzohej nga shkëndijat e xixëllonjave që vallëzonin në errësirë.Fluturat e natës si ca shpirtra pa prehje silleshin rreth flakadanëve. Në përqafimin e flakës linin krahë...

Agron Tufa: Ideologjia komuniste është e gjallë!

Pas falimentit rrënimtar të ideologjisë komuniste me një bilanc me mbi 100 milionë viktima, vitet post 1990 janë përkufizuar rëndom si "Epoka e rënies së ideologjive totalitare (fashizëm-nazizëm-komunizëm).Ndaj komunizmit është mbajtur ...

Cikël poetik nga Prend Buzhala

Vogëlushi shtatëvjeçar,kur ishte i strehuar nëpër male gjatë luftësluante dhe këndonte për gjyshërit,për babanë luftëtar,për librin e leximit në bibliotekën e shtëpisëdhe për kopshtin me lule.Kur përfundoi lufta,shkoi me nënën e tij në kopshtin me lule...

Luan Kalana: Të kesh mik një poet

Te kesh shok ne jete nje poet,eshte me se nje shkolle e vertete,aq me shume te kesh qene moshatar,ritur ne nje fshat, qyteze te shenjte.Te kesh qene mesues kolege ,bashke ne nje shkolle te shtrenjte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora