E merkure, 20.11.2019, 12:52 PM (GMT)

Search by date: 6/15/2019

Fahri Xharra: Kë po e vret lashtësia shqiptare?

Pse fshehet historia shqiptare ? E si mos të fshehet , kur ajo i shpalosë “ mrekullitë” shkatërrimtare të ardhacakëve. Sikur ajo t`ishte drejt e pasqyruar shumë e shumë gjëra në botë kishin ndryshuar: në të mirën tonë …..Johan Tunman, (1774, Leipzig) shkruante...

Shefqet Dibrani: Streha ime pikon gjak

Pikat e gjakutQuk-quk zhbirojnë gurët në themelet e kullave shekullorepa pikë fryme shurdhër ranë mbi dhéthika e përgjakur qëndrueshëm rrinë dorën e farës së gjinisë me rrënjë tekanjozeNë agsholin pranveror e vranë pëllumbin pushbardhëbashkë me vrullin e rritës së shenjtënga oxhaqet e fisit tim të pashuarpikëllimi villte krimin vazhdimisht...

Hysen Kobellari: Vrasësi qan mbi varrin tim të rremë

QeshMe ofshamat e tij të sinqerta;Unë bëhem Ai,Ai bëhet Unë … I ngrati,Nuk më qan vërtet mua;Qan hallet dhe dertet e veta. Afshi i keqardhjes për veten timeMë gufmon nga thellësi e zemrësTrupin ma dreth si lemzë,Psherëtima intime …

Albert Habazaj: Akoma s'kam qarë për Babain

Baladë për Mësuesin, Këngëtarin dhe Babain tim Rexhep Sh. Abazi Dhembjen e kam të nxehtë e të njomë,Lëmshi në grykë më bëhet mal,Mezi i mbaj lotët, mos bëhen Amazonë,Me lotët e paderdhur mund të bëj hidrocentral...

Zymer Mehani: Ju, me gjokse të gurta

Seç ju rrahën furtunatE s’ju thyen dot,Ju shanë e deshën t’ju digjninMe flakë dhe me barot,Nën qiellin e mërrolurTë atij moti zemërak,Kur atdheut tonë të shtrejtëPo i bënin lak ,Po i bënin në qafë...

Bardhyl Maliqi: Fletorja e fëmijërisë

Digjet pritjadhe malli i saj shkrumbohet në lise brenda meje kallet heshtjase pritja ka gjithmonë shpresë.Fërkimi ngjethës i drurëve,përplasjet e urorit në strall,shkendija, flaka e rrufesë a prushie ndezin flakën sërish;ndërsa dielli përvëlues kulmon çatinë e qiellit,arat e mbjella djegin mallin e shiut...

Milazim Kadriu: Pritja

Ishte pritje e gjatë,heshtje,përbuzje e vajpa shpresë. Pritjes i erdhi fundi,pushoi heshtja,u ngjall shpresa,jehoi kënga...

Albert Zholi: 'Open Cinema' starton nga qyteti i Belshit!

Jemi në sezonin e tretë me formatin Kinematografik "Open Cinema" tashmë ky format ka krijuar shtratin e tij dhe pritet me shumë interes në qytetet e ndryshme të vendit. Ashtu si vjet në verën e nxehtë ky event i rëndësishëm do të sjelli në vëmëndjen e publikut shqiptar projeksionet më të mira të kinemasë shqiptare...

Sevdail Hyseni: Meselera si ngahera….

Miu buburrecitI tha në hajgare,Pse kaq të vogëlE ke kokën, ore… ?! Për mend’ o zotëriS’kam fare shkollë,Por, ama, belin,Pse e ke të hollë?! Belin për hijeshi...

Përparim Hysi: Lopa me kokë të madhe

Sot, tek ecja në periferi të Tiranës,  befas pashë një fshtatar me një lopë prej dore. Unë jam fshatar dhe kam mall për kafshët,  por sa e vura re,  më vajti buza vesh më vesh. M'u shfaq një imazh i sa e sa viteve më parë dhe objketi i këtij imazhi qe veç një lopë. Mandej imazhi më pushtoi të tërin dhe, si në një ëndërr që do ta shohës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese